Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol 85 Dolar Sınırında Gezinirken, Yükseliş Beklentisi Artıyor

Petrol fiyatları arzın talebe yetersiz kalacağı beklentisiyle yükselişini sürdürürken, Brent için bir kurumdan daha 90 dolar beklentisi geldi.
Brent Petrol 85 Dolar Sınırında Gezinirken, Yükseliş Beklentisi Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel enerji krizi petrol fiyatlarının yükseliş trendine girmesini sağladı. Doğal gaz ve kömür fiyatlarının rekor seviyelere çıkması, elektrik üretiminde petrol kullanımının daha da artacağını gösterirken, bu durum fiyatları destekleyen en önemli unsur olarak öne çıkıyor.

Bunun yanında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), Eylül ayında üretim hedefini tutturamaması da fiyatların yukarı yönde hareket etmesini sağlayan başka bir etken durumunda.

Fiyatlar Salı günü %1’e yakın artış gösterirken ABD türü ham petrol 82, Brent türü 84 dolar üzerinden seyrediyor.
Ham Petrol 82,21 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı, TSİ 10.00 sularında 82,22 dolardan işlem görüyor. Dün 83 doları aştıktan sonra kazancının bir kısmını verdi ve kapanışı 81,69 dolardan yaptı. Asya oturumu boyunca yeniden yükselişe geçen petrol, 82,38 seviyesine kadar çıktı.

Haftalık bazda %2 artan ham petrol fiyatı, son bir yıl içinde %100 oranında artış gösterdi. Analistler 81,00 – 81,50 bandının günün önemli seviyeleri olduğunu belirtiyor. Bunun üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteğinin, altında ise düşüş isteğinin ön plana çıkacağı aktarıldı.

İntegral Yatırım 2018 yılından bu yana ham petrolün ilk kez 83, Brent türünün 85 dolar üzerini gördüğüne dikkat çekerken, kömür fiyatlarındaki artış ve tedarik sıkıntılarının petrole olan talebi artırdığını, bunun da fiyatları desteklediğini belirtti.

Brent petrolün varili bu sabah 84,80 dolardan işlem görüyor. Analistler teknik olarak 84,76 – 84,85 dolar aralığının direnç, 84,49 – 84,31 dolar aralığının destek bölgesi olarak takip edildiğini belirtti.

Goldman Sachs analistleri Brent petrolün bu yıl sonunda 90 dolara ulaşacağını düşünüyor. Talebin kış aylarında arzın üzerine çıkacağını belirten kurum analistleri, gelecek yıl sürekli yüksek fiyatlarla karşılaşacağımızı aktardı.

Piyasalar TSİ 23.30’da açıklanacak olan ham petrol stoklarını izleyecek. Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan stoklar, geçen hafta 5 milyon varilden fazla artarak, piyasa beklentisinin çok üzerinde gelmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu