Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Seçimi Atlatamadı, Baskı Endeksin Kazanımlarını Döküyor!

Haftanın son işlem gününde seçimi atlatamayan finansallar negatif hareketini sürdürürken, hanehalkı döviz mevduatlarında artış dizisi bozuldu.
Borsa İstanbul Seçimi Atlatamadı, Baskı Endeksin Kazanımlarını Döküyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Nisan ayının ikinci haftasına geldik, ikinci haftanın da son işlem gününe. 11 Nisan Perşembe günü Borsa İstanbul 100 endeksi renk değişimlerini sıklaştırmıştı. Endeks günü %0.97 değer kaybederek 96.073 puandan kapatmıştı.

Günlük bazlı hareketli ortalamalara baktığımızda 98.699 ve 98.163 seviyelerinde karşılaşılan, sırası ile 50 ve 100 günlük ortalamaların altında çizilen grafikler görüyoruz. RSI (14) indikatörünün 10 ve 11 Nisan tarihlerinde (sırasıyla 49 ve 45 seviyeleri) dalgalanan seviyeler nötr bölgede iken; indikatörün bugün 43 seviyesine gerilemiş olduğunu ve sat sinyali verdiğini kaydediyoruz.

Türk lirası dolar karşısında kayıp vermeye devam ediyor. Bakan Berat Albayrak’ın konuşması ile 5,68 seviyelerindeki kur 5,71 civarında hareketlense de kazanımını koruyamayıp 5,98 seviyelerine tekrar çekilmişti. Ancak haftanın son üç işlem gününde devam eden yükseliş ile 5,80 seviyelerine tırmanan bir tablo dikkat çekiyor.

BIST 100 Son İşlem Gününe Kayıplı Girdi

12 Nisan Cuma Günü Kayıplı AçılışBIST 100 endeksi haftanın son işlem gününe %0.37 değer kaybederek ilk verisini girdi. Kaybın ardından 95.722 seviyesine gerileyen endeks, küresel borsa endekslerindeki karışık görüntüye negatif ayrışmasındaki katılık ile devam ediyor.

ABD’nin Perşembe günü endeksleri kırmızı renkte gün sonu kaydetmişti. Asya ise (SSEC -%0.14 hariç) %0.45 civarında kazanımlar göstermişti. Avrupa ise pozitif tarafta dalgalanmalarını korumuştu. 

Borsa İstanbul ilk verisinin ardından sabah ticaretinde kayıplarını artırır tavırda %0.53 civarına taşıdı ve 95.510 seviyelerine çekilen grafikler görüldü. 95.500 ve 95.000 noktalarını psikolojik açıdan birer destek olarak kabul edebileceğimiz gibi bu seviyelerin altındaki performans, kayıpların devam etmesine yol açabilir.

Düşüşün Kaynağı Siyasi Baskı

Değer Kayıpları Siyasi Baskı Kaynaklı31 Mart seçimlerinden önceki hafta Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinde performans yüz güldürmüştü. Cuma seyrinin ardından seçimlerde herhangi bir sürpriz çıkmaması halinde 1 Nisan Pazartesi gününde kazanımların sürebileceğini teknik veriler doğrultusunda yazmıştım.

Seçimleri atlatamadık. Seçim sürecinin ardından, gündemin ön sırasına oturan belirsizlik varlıkları ve TL’yi baskılıyor. Haber akışında başka herhangi bir şeyin görülmemesi, TL ve varlıkların kayıp göstermesi yan yana koyulduğunda; seçime dair belirsizliğin getirdiği baskı kaynaklı düşüş olduğu dikkat çekiyor.

Yetkililer tarafından bugün akşam saatlerinde ya da hafta sonunda yapılacak bir açıklama finansalları doğrudan etkileyebilir. Buna rölatif yatırımcı ve analist kesimi açıklamalara odaklanmış durumda. Ani çekilme, ani sıçrama ile karşılaşabileceği gibi ani sıçrama da ani çekilme ile sonuçlanabilir.

Kırılganlığın yüksek olduğu ve volatilitenin de buna paralel gözlendiğini ele aldığımızda, istikrarın korunması adına siyasi taraftaki belirsizliğin önce ortadan kalkmış olması ve daha sonra Bakan Albayrak’ın açıklamalarında yer verdiği planların uygulamaya konması gözetlenebilir.

TCMB Haftalık Döviz İstatistikleri

29 Mart ile 5 Nisan Haftası TCMB İstatistikleri29 Mart ile 5 Nisan haftasında hanehalkı döviz mevduatlarında bir önceki haftaya kıyasla değişim gözlenmedi. Şirketlerin döviz mevduatları ise 0.1 milyar dolar artış gösterdi. Hanehalkı döviz mevduatlarında çok uzun zamandır süren döviz mevduatlarındaki artış geçtiğimiz hafta son buldu. (29 haftalık artış dizisi.)

Son olarak hanehalkı döviz mevduatları 104.3 milyar dolara, şirketlerin döviz mevduatları ise 76.5 milyar dolara yükseldi. 

Yine aynı haftaya dair açıklanan istatistikte hisse senedi piyasasından 156 milyon dolar, tahvil piyasasından ise 39 milyon dolarlık yabancı çıkışları gerçekleşti. 2019 yılından bu yana hisse senedi piyasasına girişler 0.7 milyar dolar azalırken, tahvil kanadındaki çıkış 1.6 milyar dolar oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu