Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PPK Özeti Sonrası Kazancının Bir Kısmını Veren BIST 100 Dalgalı Seyrediyor

Veri akışının yoğun olduğu Pazartesi günü 107 bin puana kadar çıkan Borsa İstanbul, TCMB PPK özet metni sonrasında inişli-çıkışlı bir seyir gösteriyor.
PPK Özeti Sonrası Kazancının Bir Kısmını Veren BIST 100 Dalgalı Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni haftaya %0,91 artışla 106.481 puandan başlayan Borsa İstanbul gün içinde 107 bin puanı aştı. Diğer ülkelere paralel olarak Türkiye de 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine adım attı. Bugünden itibaren kafe, restaurant, çay bahçesi ve spor salonları gibi yaklaşık iki aydır kapalı olan işyerleri açıldı.

Ekonominin yeniden açılması piyasalarda toparlanmaya dair iyimserliği artırırken borsa tarafında da alımlar hızlandı. Saat 14:00’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 21 Mayıs Para Politikası Kurulu toplantı özetinin yayınlamasının ardından Borsa İstanbul kazancının bir kısmını geri verdi.

Merkez Bankası özet metninde enflasyondaki düşüşün devamı için para politikasında temkinli duruşun sürmesi gerektiği belirtildi.
Nisan TÜFE
Kaynak: TÜİK

Nisan ayında TÜİK tarafından açıklana enflasyon rakamlarının aylık %0,85 oranında artığı, yıllık 0,92 puan azalarak %10,94’e gerilediği hatırlatıldı. Petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak enerji fiyatlarının %4,99 oranında azaldığı ve yıllık enflasyonun %3,30’a gerilediği belirtildi.

Söz konusu dönemde gıda ve alkolsüz içecekler 1,23 puan artışla %11,28’e yükseldi. Nisan ayında temel mal grubu yıllık enflasyonu 0,30 puan düşüşle %7,88’e geriledi. Türk lirasının kırılganlığının devam etmesi sebebiyle dayanıklı mal grubu otomobil ve mobilyada aylık bazda fiyat artışı gerçekleşti.  %0,22 oranında artış gösteren hizmet fiyatlarının yıllık enflasyonu 0,66 puan artarak %11,76 olarak açıklandı.

TCMB Koronavirüs Ekonomiye Etkileri

Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmede koronavirüs salgınının turizm, iç talep ve dış ticaret olmak üzere her kalemi etkilediği ve Mart ayının ortalarından itibaren zayıflamanın başladığı kaydedildi. Ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın Nisan ayında tüm sektörlerde görüldüğü ve daha da belirginleştiği vurgulandı.

Pandeminin seyahat kısıtlamaları getirmesi ve küresel büyüme görünümünde bozulma olması nedeniyle ihracatta da düşüş olduğu belirtildi. Öte yandan emtia fiyatlarının düşük seyretmesinin ithalat faturasına olumlu yansıdığı vurgulandı. Salgın hastalığın etkilerinin geçici olduğu hatırlatılan toplantı özet metninde, yılın ikinci yarısından itibaren ekonomide toparlanmanın başlayacağı açıklandı.

Turizm ve İç Talep Zayıflamasının Ekonomiye Etkileri

Türkiye ekonomisinde toparlanma süreci bakımından finansal piyasaların kredi kanalının ve firmaların nakit akışının kesintisiz sürmesinin önem teşkil ettiği belirtildi. Merkez Bankası’nın faiz indirimi gibi uyguladığı politikaların büyüme ve istihdam üzerindeki etkilerinin takip edildiği ve duruma göre değişkenlik gösterebileceği vurgulandı.

Tüm dünyada ekonomik toparlanmaya dair belirsizliğin salgına bağlı olarak devam ettiği hatırlatılan açıklamada, ülkelerin artık yavaş yavaş normalleşmeye geçtiği ve bunun olumlu etkilerinin görüleceği söylendi.

Küresel risk iştahının azalmasının finans piyasalarında oynaklığa yol açsa da son dönemde iyileşme sinyallerinin alındığı kaydedildi. Enflasyondaki düşüşün devam etmesi için ise para politikasındaki temkinli duruşun sürmesi gerektiğinin altı çizildi.

Gün içerisinde pozitif performans gösteren BIST 100 Endeksi 107 bin puanı aştıktan sonra hafif geriledi.
Borsa İstanbul 106 Bin Üstü Seyrediyor
Kaynak: Bloomberg HT

Cuma günü 105.520 puandan kapanan Borsa İstanbul yeni haftaya alıcılı başladı. Saat 16:41’de %1,37 artıda 106.970 puandan işlem gören endeks, gün içerisinde 106.357 ila 107.193 puanları arasında hareket etti. Borsa, saat 14:00’te açıklanan Merkez Bankası PPK özet metninde temkinli duruşun sürmesi gerektiği vurgusunun ardından sert düşüş gösterdi.

Ardından dalgalı bir seyir gösteren endeks içerisindeki alt sektörlerde, şu dakikalarda karışık bir seyir hakim. Haberimizin yazıldığı şu dakikalarda 293 şirketin hisse senedi değer kazanırken, 93 tanesinde düşüş oldu. Alt sektörlerden yatırımcısına en fazla kazandıran %6,5 ile spor olarak dikkat çekiyor.

Aynı dakikalarda bankacılık endeksi %1,78, elektrik %1,04, gıda %1,26, gayrimenkul yatırım ortaklığı %2,95, holding %1,92, kağıt %1,44, kimya %2,61 ve turizm %0,12 artıda seyrediyor.

Diğer yandan ticaret şirketlerinin yer aldığı endeks %0,16, madencilik %0,19 ve iletişim %0,64 eksi işlem göstermekte. Analistler BIST 100 için teknik açıdan 106 bin üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 109.500 direncinin gündeme gelebileceğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu