Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Beklentiden Çok Gelen İşsizlik Sonrası Artıda Seyrediyor

Yurt içi piyasaları güne kazançlı başlarken, art arda açıklanan ekonomik verilerin sonrasında pozitif bölgede kalmayı sürdürüyor.
Borsa İstanbul Beklentiden Çok Gelen İşsizlik Sonrası Artıda Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe gününün ilk dakikalarında yurt içinde yoğun bir veri akışını takip ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan aylık raporlara göre Nisan’da ihracat hem değer hem miktar bazında artarken, dış ticaret haddi 12,3 puan düşüş gösterdi.

İnşaat maliyetlerinde yıllık bazda %35,48 oranında artış oldu. Piyasaların takip ettiği en önemli veri ise işgücü istatistikleri olarak öne çıktı. Nisan ayında %13,9 ile %13,2 beklentisini aşan işsizlik sonrası Borsa İstanbul’da kazanç yönlü bir tablo izleniyor.

Haftanın dördüncü işlem gününe %0,28 değer kazancıyla 1453 puandan başlayan BIST 100 endeksi, yoğun verilerin ardından sınırlı yükseliş gösterdi.
Borsa 1453 Puandan İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 11.00’de %0,30 değer kazancıyla 1453 puandan işlem gören BIST 100 endeksi açılışın ardından 1456’yı aştı. Dünkü işlemleri %0,11 yükselişle 1449 puandan tamamlamıştı. Açılışta en fazla madencilik endeksi yükselirken, menkul kıymet yatırım ortaklığı en fazla düşenlerde başı çekti.

Şu anki duruma bakıldığında bankacılık endeksi %0,37, gıda %0,50, kimya %0,15, metal ana sanayi %0,44, spor %3,40, holding ise %0,08 artıda işlem görüyor. Bilişim endeksi %0,13, finansal kiralama %0,37, orman, kağıt ve basım %0,32 ekside seyrediyor.

Yıllık bazda sert yükseliş gösteren maliyet endeksi değerlerinin ardından, inşaat şirket hisselerinin yer aldığı sektör endeksi ise %0,17 azalışla işlem görüyor. Analistler ana endekste 1390 puanın destek, 1470’in direnç olarak korunduğunun altını çizdi. Gün içinde ABD’den gelecek enflasyon rakamları yatırımcıların radarında olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu