Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Bütçe Verileri ve Zorunlu Karşılık Adımı Sonrası Çok Değişmedi

Güne yatay başlayan BIST 100 endeksi, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını artırması ve fazla veren Ağustos bütçesiyle 1437’de seyrediyor.
Borsa Bütçe Verileri ve Zorunlu Karşılık Adımı Sonrası Çok Değişmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba gününe yatay başlayan Borsa İstanbul, ilk yarıda dar aralıkta hareket etti. %0,04 değer kaybıyla 1433 puandan açılış yapan BIST 100 endeksi,  saat 12.19’da 1437 puandan işlem görüyor.

Endeks %0,23 artışa tekabül eden 3,23 puan farkla seyrederken, ilk yarıda kaydettiği puan aralığı 1433 – 1439 oldu.

Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) zorunlu karşılık adımını değerlendiriyor.
Borsa 1437 Puan
Kaynak: Paratic Piyasalar

Merkez Bankası Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puanlık artırım yapıldığını açıkladı. Banka fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gidildiğini bildirdi.

Yatırımcıların takip ettiği bir diğer konu ise Ağustos ayı bütçe gerçekleşmeleri oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu sabah açıklanan verilere göre bütçe Ağustos ayında 40 milyar 837 milyon TL fazla verdi.

Söz konusu dönemde 105,7 milyar TL gider, 146,5 milyar TL gelir, 54,49 milyar TL faiz dışı denge bildirildi. Son verilerin ardından Ocak-Ağustos döneminde merkezi yönetim bütçe açığı 37,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bütçe 2020 yılının Ağustos ayında 28 milyar 220 milyon TL fazla vermişti. Borsa İstanbul, yıllık bazda düzelme meydana gelen bütçe gerçekleşmeleri sonrasında sakinliğini koruyor.

Saat 12.20 sularında sektör endeksleri arasında en fazla yükseliş %1,69 ile ticarette gerçekleşirken, onu %1,01 ile tekstil ve deri izledi. En fazla kayıp ise %0,58 ile ulaştırmada meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu