Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BNP Paribas, Yuanın Küreselleşmesi için Olması Gerekenleri Açıkladı

BNP Paribas China CEO'su Çin yuanının küreselleştirilmek istenmesi ve bunun için neyin gerekli olduğu konusunda yorumlar yaptı.
BNP Paribas, Yuanın Küreselleşmesi için Olması Gerekenleri Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, para birimini uluslararasılaştırmak için adımlar atmaya başladı. Yuanın sınır ötesi kullanımındaki kısıtlamaları kaldırmaya çalışması bu hamlelerden birisiydi. BNP Paribas China CEO’su ise yuanın uluslararasılaştırma çabasının iki şeyden kaynaklanacağını söyledi.

CG Lai, ülkeye akan fonlar ve Çin para biriminin yurt dışına çıkmasını kısıtlayan kuralların gevşetilmesiyle birlikte küreselleşmenin gerçekleşebileceğini söyledi.
USD/CNH Paritesi %0,05 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yuanın dolar karşısında güçlenmeye başlamasıyla birlikte Çin, para biriminin zayıf kalması için adımlar atmaya başladı. Ancak yapılan hamleler henüz bu konuda başarılı olamadı. Yuanın gücünün zayıflayan dolara bağlı olacağı söylenirken, Biden zaferinin de yuanı yükselteceği yorumları yapılıyor.

USD/CNH paritesi bugünkü işlemlerde %0,05 oranında ekside 6,5470 seviyesinde seyrediyor. Parite, 27 Mayıs tarihinde düşüş eğilimi göstermeye başlarken, yuanın güçlenmesi bundaki en önemli neden olarak gösteriliyor.

Yuan, değişken dövi kurlarına sahip olan, arz ve talep yoluyla piyasa güçleri tarafından belirlenen ABD doları veya Japon yeni gibi diğer büyük para birimlerinden farklıdır. Çin, onshore yuanın anakaradaki ticaret oranını sıkı bir şekilde kontrol etmektedir. Anakara dışında çoğunlukla Hong Kong ve Singapur’da ticareti yapılan offshore yuan ise talep ve arzdan etkilenir. Ancak küçük hacimli bir ticaret söz konusudur.

Yuanın yakın zamanda doları yerinden oynatması beklenmiyor, ancak Pekin’in artan ekonomik etkisi nedeniyle küresel rezervlerde ve uluslararası ticarette önemi artıyor.
Offshore Yuan Ticaret ve Rezerv Payı
Kaynak: Bank of International Settlements

Çin para biriminin uluslararası ödemelerde en çok kullanılan altıncı para birimi olduğu biliniyor. Ayrıca Çin’in ticaretinin yaklaşık %20’sini kapatmak için kullanıldığı söyleniyor.Çin’in Guangzhou kentinin Nansha bölgesinde yapılan yıllık East Tech West konferansındaki bir tartışma sırasında CG Lai tarafından bu konuda yorumlar geldi.

Lai, “Yuanın küreselleşmesi iki şey tarafından yönlendirilecek. Biri bu ülkeye gelen fonlar ile Çin hükümeti ve Çin Halk Bankası’nın renminbinin dışarı çıkmasına izin vermek için rahatlaması gerekiyor,” dedi. Lai’ye göre; Çin daha önce 2010 ve 2015 yılları arasında yuan çevresindeki ticaret kısıtlamalarını hafifletti.

Şu anda Çin’e akan fonlarla ülkenin merkez bankasının renminbinin dışarı çıkmasına izin verecek esnekliğe sahip olacağını da söyledi. CNBC’den Evelyn Cheng’e konuşan Lai, “Çünkü gerçekten bir renminbi uluslararasılaştırma kampanyası oluşturmak istiyorsanız en büyük şeylerden biri o yerlerde olacak likiditedir,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%