Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Uzak Doğu Piyasalarına Paralel, Yukarı Yönlü Kaydedildi

Çin Devlet Başkanı'nın özel sektöre yönelik yaptığı açıklama ile primlenen Çin borsaları, Japonya piyasalarını olumlu etkilerken, değerlenen ABD vadeli kıymetleri Türkiye piyasalarında olumlu bir hafta başını işaret edebilir.
BIST Uzak Doğu Piyasalarına Paralel, Yukarı Yönlü Kaydedildi
Yorum

Küresel piyasalara başlangıç uzaklardan gelen iyi haberle ılımlı beklenmekte. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in özel sektöre destek verecekleri yönündeki açıklamasından sonra Şangay borsası haftaya %4’ün üzerinde primlenme kaydederek başladı. Japonya’da da vadeli ve spot piyasalarına baktığımızda bu olumlu gelişmeye paralel değerlenmeler gözlemliyoruz.

ABD vadeli kıymetlerindeki değer artışı ve Asya tarafındaki yukarı yönlü grafiklere paralel Borsa İstanbul’da olumlu bir hafta başı kaydedilebilir. Bu hafta takip edeceğimiz en önemli yurt içi konular 2018 yılı 3. çeyrek şirket karları ve Perşembe günü gerçekleşecek PPK toplantısı olarak karşımıza çıkıyor. 

Bilanço açıklamalarını piyasaların fiyatladığı düşünülüyor!

Olumlu ya da Olumsuz Beklentili Şirket Bilançoları Fiyatlanmış OlabilirPiyasaların 3Ç18 açıklamalarını fiyatlamaları konusunda, hisselerin birçoğunda bu olumlu ya da olumsuz gerçekleşebilecek kar açıklamalarının fiyatlandığının yorumlanması dikkatimizi çekiyor.

Analistlerin yorumları ve piyasa beklentilerinin ortak ağırlıklı beklentilerine baktığımızda Arçelik ve Aksa Enerji hisselerinde güzel şirket karları açıklanabileceği ihtimalinden dolayı bir primlenme öngörülüyor. Sektöründeki durağanlık baz alındığında Emlak Konut GYO’dan daha düşük bir kar açıklaması gözlemleyebiliriz. 

Otokar Ürdün’ün başkenti Amman Belediyesi’nin yaptığı ihaleyi kazanmıştı. İhalede 100 adet otobüs alımı vardı. Şirket bu gelişmeye paralel Amman’dan 35 adetlik yeni otobüs siparişi geldiğini duyurdu. Yeni alınan siparişlerin teslimatları ise 2019 yılı bahar aylarında gerçekleştirileceği açıklandı. 

OTKAR geçtiğimiz haftanın son işlem gününü 77,70 TL’den kapatmıştı. Aylık 86,10 TL yüksek ve 75,00 TL düşük seviyelerini kaydettiğimiz hissede yıl içinde en yüksek 131,73 TL ve en düşük 60,75 TL fiyatlarını gözlemledik.

Türkiye piyasalarında pozitif bir açılış kaydedildi!

Borsa İstanbul Haftaya Olumlu Bir Açılışla BaşladıVadeli endeks Ekim kontratına baktığımızda haftanın ilk işlem gününde %0.70’lik bir primlenme ile 127.700’den işlemlerin devam ettiğini gözlemlerken, olumlu spot piyasa tahinlerini destekler bir vadeli piyasa olumlu açılışını inceliyoruz. Kontrat geçen hafta Cuma günü 120.850’den kapanmıştı.

BIST 100 Endeksinde hafta yukarı yönlü bir açılışla %0.70‘le 97.132,01 puandan işlemlerle devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu