Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyadan Pozitif Ayrışan Borsa İstanbul ve Önerisinde “AL” Veren 9,80 TL Hedefli GARAN

Pozitif görünümü ile dikkat çeken Borsa İstanbul ve 7 günde %5.0'in üzerinde değerlenen GARAN değerlendirmesi şöyle;
Dünyadan Pozitif Ayrışan Borsa İstanbul ve Önerisinde “AL” Veren 9,80 TL Hedefli GARAN
Yorum

Borsa İstanbul Aralık ayına girişle başlayan değer kayıplarını artırmış 90k seviyesini aşağı yönde kırarak 89.338 puanı kaydetmişti. Ekim ayından bu yana en düşük seviyelerinde hareket eden BIST 100 endeksi 17 – 21 Aralık tarihleri arasındaki işlem haftasında sağlam bir duruş sergiledi ve dünyadan pozitif ayrıştı.

Vadeli tarafta da görüntünün ılımlı olduğu endeks kontratları bu hafta yatırımcısını üzmedi ve Aralık vadede %0.08, 2019 Şubat vadede ise %0.11‘lik bir getiri sağladı.

Global Piyasalardan Yeşil Ayrışan BIST Analizi

Borsa İstanbul Haftasını Dünyadan Pozitif Ayrışarak TamamladıEndeks özellikle Fed faiz artırımından sonra aşırı değer kaybetmeye başlayan küresel piyasalara ters orantılı bir duruş sergiledi. Yabancı yatırımcının da artış gösterdiği gelişmelerde, kırılgan ülke piyasalarındaki kırılganlık teyit edilirken gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye sağlam duruşu ile öne çıktı.

Diğer tarafta Türk lirası dolar karşısında en fazla kazanım sağlayan para birimi oldu. Politik gelişmelerin de olumlu yansıması ile 91.5k üzeri kalması ile ılımlı görünüm sinyali algılanacak BIST 100 haftayı 91.861 puandan kapattı.

BIST 100 hareketli ortalamalarının özetine baktığımızda ağırlığın olumlu bir gelecek sinyali verdiği görülebilir. 92.146 seviyesinin üzerinde gerçekleşecek kapanışların kaydedilmesi senaryosunda ise bu noktada bulunan 200 günlük üssel h.o.’nun üzerine çıkılmış olacak ve olası direnç bölgelerine 92.746 yakından takip edilebilecek.

Güçlü Hedef, Güçlü Duruş, Güçlü Getiri GARAN

İş Yatırım "AL" Tavsiyesi Korunan GARAN Pozitif GörünüyorHisse senetlerinde yine kazandıran Bankacılık Endeksi bileşenlerinde en fazla getiri %1.89 ile (1,62 TL/p) YKBNK‘de kaydedildi. Diğer tarafta aynı bahçede yer alan GARAN Cuma günü kaybettirdi. Haftalık işlemlerinde %5.87‘lik bir değerlenme kaydederek yatırımcısını sevindiren hacimli endeksinin ilk iki oyuncularından biri olan hisse haftanın son işlem gününde %0.73‘lük bir kayı verdi ve 8,11 TL/p’den kapanış gerçekleştirdi.

2018 başlarında 12,0 TL/p fiyatında olan hisse yıl Eylül ayında kaydettiği 5,54 TL/p dip seviyeleri ile alım yönünde düşük maliyetli fırsatlar vermişti. Daha sonra TCMB‘nin şok faiz artırımı ve YEP ile desteklenen gelişmeler ışığında katı değerlenme gösteren XBNAK‘ta öncü olmuştu. Endeksin genelinde yukarı yönde görülen hareketin baş çekenlerinden olan hisse güncel seviyeleri ile (8,11 TL/p) geri çekildiği fiyatlara kıyasla hala makul alım seviyelerinde yorumlanabilir.

Kağıt 20 günlük h.o.’suna (8,10) paralel bir seviyede duruyor. Yabancı oranının %74.21 olarak gözlemlendiği ve 3 aylık ortalama hacminin 174.4 milyon $ olduğu hisse senedinde yorumlanan olası dirençler 8,26 ve 8,35 seviyelerinde gözlemleniyor. İş Yatırımın hisse önerileri arasında “AL” verdiği ve hedef fiyatında 9,80 TL/p olan GARAN yakından takip ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu