Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstabul Küresel Piyasalardan Pozitif Ayrışma Sinyali Verirken SODA ve TUPRS Düştü

Borsa İstanbul haftaya girişini eksi yapsada küresel piyasalardan ayrışarak yatay bir kapanışa hazırlanıyor.
Borsa İstabul Küresel Piyasalardan Pozitif Ayrışma Sinyali Verirken SODA ve TUPRS Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk varlıkları politik krizle primlenen dolar baskısını ve sanayi üretim verisindeki olumsuz havayı kolay atlattı. Borsa İstanbul 100 endeksinde haftanın ilk işlem gününde gözlediğimiz hareket marjları yaklaşık 9.0388 ve 91.9555 seviyelerinde gerçekleşti. Endeks birinci seansı negatif tarafta kapatmasına rağmen ikinci seans ve son işlem saatinde gerçekleşen yukarı yönlü hareketin ardından dünyadan pozitif bir ayrışma sinyali verdi.

ABD borsaları satıcılı açarken görüntü Dow Jones %0.58, Nasdaq %0.94, S&P 500 %0.69 değer kaybı olarak şekillendi. Avrupa endekslerinde Almanya DAX %0.59, Fransa CAC 40 %0.69 ve İngiltere FTSE 100 %0.88’lik değer kayıpları ile Pazartesi işlemlerine devam ediyor.

XBANK Borsa İstanbul’un Öncüsü

Bankacılık Sektörü Toparlanmanın DestekçisiBankacılık Endeksi’nde gözlenen değerleneme, endeks bileşenlerinin BIST 100 hisseleri arasından katı bir pozitif ayrışması ile olumlu şekillenirken akıllara ilk gelen hacim listesinin de şampiyona GARAN %2.40 değer kazanırken 8,10 TL’den işlem gerçekleştirmeye devam ediyor.

BIST Bankacılık RSI indikatörünün 14 günlük verisinde 61 seviyesinde hareketleri ile alım bölgesinde sinyal verirken %0.78 civarındaki endeks primi ile 116.762 puandan fiyatlanmakta. 118k seviyesinin önemli bi psikolojik seviye olarak değerlendirilebileceği endekste 100 günlük hareketli ortalama 115.528 seviyesi olası bir destek olarak gözlenebilir.

SODA, THYAO ve TUPRS’a Bakış

SODA, THYAO ve TUPRS Endekse Ters OrantılıSODA haftanın ilk seansının erken saatlerinde yükseliş işaret ederek 7,90 TL seviyelerinde hedef olarak piyasalarda yorumlandı. Dolar kuru ile yukarı yönde paralel hareketler sergileyen hisse günlük bazda 7,73 TL seviyesinde tavan oluştururken, geçtiğimiz hafta 7,59 TL’den haftayı kapatmıştı. İkinci seans ile dolarda gözlenen gevşemenin de etkisi ile kar realizasyonlarına maruz kalan SODA 7,50 TL seviyelerine kadar gerilerken günü bu seviyede kapatmaya hazırlanıyor.

THYAO 15,08 TL’den Cuma kapanışı verirken bugün ilk seansta negatif tarafta şekillendi. Endekste gözlenen toparlanmanın ardından hisseye yansıyan pozitif gelişme olsa da artı tarafta bir görüntü oluşturamayan THYAO %0.40’lık bir kayıp ile 15,02 TL’den işlem gerçekleştiriyor.

TUPRS 117,40 TL’de oluşturduğu günlük dip seviyesinde olası bir alım fırsatı olarak değerlendirildi. Hisse bir önceki kapanışını 122,60 TL’den kapanmıştı ve bugün de 119,20 TL civarında kapanış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu