Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Alıcılı Açtığı Pazartesi Gününü Küresele Paralel Satıcılı Kapatmaya Hazırlanıyor

Borsa İstanbul gösterdiği performansında ivme kaybederek yukarı yöndeki grafiğini geri saldı. Endekse ayrıntılı bakış şöyle;
BIST Alıcılı Açtığı Pazartesi Gününü Küresele Paralel Satıcılı Kapatmaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul ikinci seansın son işlem saatinde gücünü yitirdi. Haftaya %0.30’luk değer kazanımı ile başlayan endeks ikinci seansında %0.50 civarında değer kazanımına gitmişti. Ancak son işlem saatine girilmesinden itibaren ivme kaybederek gevşeme gösteren BIST 100 %0.23’lük değer kaybı gösterirken  91.651 puan ile yataydan negatif ayrışıyor.

İkinci seansın son işlem dakikalarında dolar kurunda gözlemlenen değer kaybının %0.46 seviyesine çıması ile 5,2936 TL’den işlem görülmesi Borsa İstanbul 100 endeksinde ters orantılı bir hareket ile sonuçlandı.

Endeks Direncini Kalıcı Kıramazken, ASELS Kazanımlarını İade Etti

ASELS Gün İçerdi Kazanımlarını Endekse Paralel Hareket Ederek İade EttiOlası 92.420 seviyesinde yorumlanan ilk direncini gün içersinde kaydedilen primlenme ile 92.435,66 seviyesi (günlük bazda tepe noktası) ile test eden endeks yukarı tarafta sergilediği hareketinde kalıcı olamadı ve gün içerinde gösterdiği kazanımları iade ederek geri çekildi.

BIST hacimli listesinde THYAO, GARAN ve ASELS ilk üç sırada yer alırken hisselerdeki görünüm; ASELS hariç negatif tarafta gerçekleşiyor. ASELS geçtiğimiz hafta açıkladığı siparişleri ile ters orantılı ancak endeks ile paralel grafikler çizerek değer kaybetmişti. Bu haftaya değer artışı ile giren kağıt anlık %0.33 primlenmeye geri çekilerek gün içersinde kaydedilen primlenmeyi kısmen iade etti. Endekse duyarlı olan hisse 24,38 TL/p’den işlem görmekte.

Bankacılık endeksinde QNBFB Dikkat Çekerken, DGZT ve KLNMA Düşüşte Öncü Oldu

Bankacılık Endeksi Geri Çekilirken QNBFB Değer KazandıBankacılık endeksinin ikinci seans itibariyle (günlük baz) gözdesi olan QNBFB %9.0’luk primlenme kaydetti ve 11,02 TL/p’den işlem görüyor. Kağıt RSI (14) indikatöründe 75,058 seviyesinde aşırı alış bölgesinde grafiklenirken, STOCH (9,6) indikatöründe alış bölgesinde dalgalanmakta. 520 günlük hareketli ortalamasında 10,098 seviyesinin gözlemlendiği QNBFB 52 haftalığında %97.35 ve aylığında %116.03’lük bir değerlenme gösteriyor.

Değer kaybedenler tarafında baş çeken ikili negatif böylede %19.95 ve %7.76 oranlarında hareket ederek sırası ile DGZT ve KLNMA oluyor. SODA’nın da %0.14’lük değer kaybettiği gözlemlenirken gelişmenin dolar kurunda görülen değer kaybı kaynaklı olduğu düşünülebilir.

2018 Aralık vade endeks kontratı (long) %0.47 değer kaybederken 115, 475 ve 2019 şubat vadede %0.29’lik bir kayıp ile 119,775 seviyesinden işlem görmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu