Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 ve USD/TRY’de Önem Arz Eden Seviyeler ve Hafta Ortası Pozitif Duruşa Bakış

Borsa İstanbul ve Türk lirasına teknik taraftan bakış ve önemli seviyelerin değerlendirilmesi.
BIST 100 ve USD/TRY’de Önem Arz Eden Seviyeler ve Hafta Ortası Pozitif Duruşa Bakış
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul hafta ortası işlemlerinde pozitif duruşunu korumaya çalışıyor. Haftanın ilk işlem gününde BIST 100 endeksi sayıca fazla bir şekilde git geller yapmıştı. 

15 Nisan Pazartesi günü %0.82 değer kaybı ile 95.192 puandan son işlemler gerçekleşmişti. Dünya piyasalarında ise yükselmeye dair sinyaller yoğunluk gösteriyordu.

Haftanın ikinci işlem gününde sık sık yukarı yöndeki Pazartesi hareketlerinin ardından ciddi bir sıçrama geldi ve %2 civarında prim elde edildi, ancak bu kazanım korunamadı. Endeks %1 civarına geri çekilse de ABD açılışının ardından %1.70 kazanım ile 96.809 puandan günü kapatmıştı.

Hafta Ortası Borsa İstanbul Performansı

Borsa İstanbul Hafta Ortasında Pozitif17 Nisan Çarşamba gününe geldiğimizde Borsa yeniden alıcılı bir açılış yaptı ve %1’in üzerinde kazanım kaydetmeye başladı. Yer yer kazanımlar iade edilse de %0.90 civarındaki prim korunmaya çalışıldı.

XBANK %1.26 değerlenerek 130 bin eşeğinin üzerinde hareketlenmeye başladı. Bu seviyedeki performans yukarı yönde istikrarını koruması halinde yatırımcı nezdinde olumlu bir sinyal olarak algılanabilir.

XUSIN ise an itibarıyla %0.65 değer kazandı ve 116.372 puana ulaştı. Endeksin 115.000 seviyesini psikolojik olarak öne çıkan nokta bazlı değerlendirmiştik. Bu hareketin sürmesi halinde 117.5K önem arz eden direnç olabilir.

Endekslerin paralel prim gösterdiği son iki işlem gününde Borsa İstanbul sıkıştığı banttan bir çıkış sinyali gösterdi. 97 bin üzerinde duracak BIST 100, 98.8 bin bandındaki olası direncin sinyalini veriyor olabilir.

Türk Lirası ve BIST 100’ün Teknik Tarafı

TL ve BIST 100'e Teknik Veriler Işığında BakışTürk lirasının dolar karşısında kısmen kazanımları ve Borsa İstanbul’da karşılaştığımız pozitif tabloya bakılırsa seçimin iptaline dair bir açıklama gelmemesi halinde seyri bozacak bir neden gözükmemekte.

Özellikle belirsizlik anlarında finansal piyasalarda ciddi değişimleri kaydetmiştik ve 31 Mart seçimlerinin ardından gündeme gelen yeniden sayım ve iptallere dair gelişmeler bilhassa yabancı yatırımcı bazlı çekincelere neden olmuştu. Durum böyle olunca sıkışan banttan yön belirlenemiyordu.

Türk lirası ABD Doları karşısında %0.23 prim yaparak 5,7530 seviyesine geldi. Parite için 5,74 seviyesinin altındaki gün sonları olası bir geri çekilme sinyali olarak algılanabileceği gibi 5,69 seviyesinde bir destek okunabilir. Çekilmenin sürmesi halinde ise 5,54 alt bantta yer alan destek konumunda görülebilir.

Borsa İstanbul 100 endeksinde 96,550 seviyesi hafta ortası işlem gününde takip ettiğimiz denge noktası olarak ele alınabilir. Yukarı tarafta an itibarıyla da aşılmış olan 97.380 direnci ve üzerinde 97.950 direnci karşımıza çıkıyor.

5,74 Altı, 97.900 Üstü Önemli

Önemli Noktalar Eşliğinde DeğerlendirmeTürk varlıklarında Lira için 5,74 seviyesinin altındaki istikrarlı performans düşüşün süreceğine dair bir mesaj olarak değerlendirilebileceği gibi, BIST kanadında da 100 endeksinin 97.900 teknik direnci üzerinde kalması ve 98K psikolojisinin kırılması yatırımcıyı rahatlatabilir.

Siyasi taraftan herhangi bir ani değişim gelmemesi halinde küresel piyasalardaki toparlanan risk iştahı destekli varlıklarda primlenme devam edebilir. Uzun vadeli kıymetler dünya genelinde verim yükseltip fiyat düşürürken, güvenilir liman arzı altın da son zamanlarının en düşük seviyelerindeki performansı (1.280$ altı) ile hisse senedi piyasalarında yükselişi destekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu