Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Negatif Kapanışı İşaret Ederken, Küresel Finansallara Bakış

Uluslararası finansal piyasalar dün pozitif yönde gelen işlemlerle olumlu görüntü kazanmıştı, haftanın son işlem gününde hazine kıymetlerinde düşüş dikkat çekti.
BIST 100 Negatif Kapanışı İşaret Ederken, Küresel Finansallara Bakış
Yorum

Borsa İstanbul yaptığı pozitif hareketini gevşetti ve eksi bölgede işlem görüyor. Perşembe günü hafif pozitif açılış sergileyen 1. seansta değerlemelerini derinleştiren BIST 100 endeksinde, 2. seans kazanımlar iade edilmiş ve kapanış %0.01 ile yeşil bölgede gerçekleşmişti.

Wall Street Perşembe gününü pozitif kapatmış, Avrupa endeksleri ve Asya piyasaları ılımlı görünüm kazanmıştı. Haftanın son işlem gününde BIST 100 1. seansta kazandıklarını 2. seansta iade ediyor ve Perşembeye paralel bir tablo çiziyor. Endeks %0.08 geri çekildi ve 93.222,85 puandan işlem görüyor.

ASELS %1.73 geri çekilmesi ile haftayı negatif kapatmaya hazırlanıyor ve THAYO son günlerdeki primlenmesine %0.49 gevşeme ile ara vermiş gözüküyor. TUPRS geri çekilme serisine bugün %0.16 değer kaybı ile devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde BIST en çok değer kaybedenlerin baş çekeri ADESE anlık %18.82 oranında ciddi bir değer kaybı sergiliyor.

Küresel Eurotahvil Piyasaları

Küresel Eurotahvil Piyasalarına Bakışta Avrupa Primli GörünüyorBrexit Bakanı Raab’ın istifasıyla birlikte İngiltere 10 yıl vadeli kıymetindeki güçlü alış Avrupa tahvillerinde öne çıktı. 15 baz puan civarında sıkılaşan 10 yıl vadeli kıymette getiri seviyesi %1.35 bölgesinde fiyatlandı. Benzer vadeli Almanya kıymetinde daha hafif de olsa 0.009 baz puana yakın değerlenme ile %0.371 getiri seviyesi gözlendi.

ABD tahvillerinde de sıkılaşma görülse de kapanış saatlerine kadar artan risk artışıyla hafif satışlar dikkat çekti. Güne %3.12 seviyesinde başlayan 10 yıl vadeli kıymet %3.08 bölgesine kadar sıkılaştıktan sonra kapanışı %3.11 civarında gerçekleştirmişti, kıymet anlık 0,018 puan gerileme sergileyerek %3.096 getiri seviyesinde. 2-30 yıl vadeli kıymetlerin makasında ise 1 baz puanlık açılmayla getiri eğrisinin uzun bölümünde dikleşme kaydedildi. 

Türkiye Finansalları

Dolar TL Kurundaki Gerileme Türk Finansallarında Alıcılı Yansırken BIST NegatifGelişmekte olan ülkelerin eurobondlarında ise genel olarak risk iştahının azlığıyla birlikte zayıf bir gün geride kaldı. Perşembe günü Türkiye kıymetlerinde ise hafif satıcılı seyir takip edilse de akşam saatlerinde görülen kurdaki gerilemeyle birlikte güçlü alımlar görüldü.

Geçtiğimiz dönemde ihraç edilen 2023 vadeli hazine kıymetinde 100,750 seviyesinde alıcı görüldü, getiri seviyesi %7,05 civarında oluştu. Şirket ve banka eurotahvillerinde ise yatay eksi bir gün geride kaldı. 2022 vadeli sermaye benzeri Vakıfbank kıymeti 87,00 fiyat seviyesinde fiyatlandı. Senior 2023 vadeli Yapı Kredi kıymetinde ise 89,500 fiyat seviyesi takip edildi.

Türkiye 5 yıl vadeli CDS ise 5 baz puan civarında sıkılaşarak 368 seviyesinde fiyatlanmıştı ve haftanın son işlem gününde 355,31 seviyesinde gözlemleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu