Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bireysel Yatırımcının Alım Çılgınlığı Gümüşü 7 Yılın Zirvesine Taşıdı

GameStop hisseleri sonrasında gümüşe yönelen Reddit kullanıcıları, değerli metalin fiyatını 2013 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.
Bireysel Yatırımcının Alım Çılgınlığı Gümüşü 7 Yılın Zirvesine Taşıdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Şu ara küresel piyasaların gündeminde yer alan en önemli konulardan birisi GameStop olayı. 1984 yılından bu yana oyun konsolu ve eğlence ürünleri üreticisi olarak faaliyet gösteren GameStop, pandemi etkisiyle 400’den fazla mağazasını kapatacağını söylemişti. Ancak son dönemde yaşanan sıra dışı olaylar, şu an tüm piyasanın en çok tartışılan konusu olmasına sebep oldu.

Mağazalarını kapatma kararının açıklanmasıyla 3,25 dolara kadar gerileyen şirket hisseleri, geçen yılın ikinci yarısından sonra yükselmeye başladı. Şu sıralar 325 dolarda seyrediyor. Küçük yatırımcıların Reddit gibi sosyal platformlarda örgütlenip alıma geçmesi, şirket hisselerini adeta uçurdu.

GameStop’ta yaşanan akıl almaz yükseliş sonrasında Reddit kullanıcıları gümüşe yöneldi.
Gümüş 30 Yıllık Veri Grafiği
Kaynak: Silver Price

Reddit kullanıcılarının GameStop hisselerinden sonra gümüşe yönelmesi fiyatları yukarı çekti. Geçen hafta %6’dan fazla artış oldu. Yeni haftanın ilk işlem gününde yükselişini sürdürerek, uluslararası piyasalarda 30 doları aştı. Uzmanlar gümüş fiyatlarındaki artışın, Reddit üzerinden örgütlenen bireysel yatırımcıların alım çılgınlığından kaynaklandığını belirtiyor.

ABD’de Apmex gibi değerli metal satıcıları, aşırı talepten dolayı Asya piyasaları açılana kadar siparişleri işleme koyamayacaklarını bildirdi. Guardian Vaults İş Geliştirme Yöneticisi John Feeney, son gelişmeler için “tam bir delilik” ifadesini kullanırken, hafta sonu açılan hesapların, son üç haftanın toplamı kadar olduğunu söyledi.

Gümüşün ons fiyatı TSİ 11:40’ta %11,81 artıda 30,07 dolardan işlem görüyor.
Spot Gümüş Fiyatı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Spot gümüş ons bazında, 2020’nin Ağustos ayında 29 doları aşmıştı. Şu sıralar 30 doların üstünde seyreden değerli metal, geçen yıl 26 dolardan kapandı. Covid-19 salgını süresince altınla birlikte sert yükselerek, yatırımcısına yıllık bazda %50’ye yakın getiri sağladı.

Yurt içinde gümüşün gram fiyatı ise %10,17 yükselişle 9,97 liradan işlem görüyor. GCM Yatırım analistleri 50 periyotluk Envelopes’un desteklediği 27,93 bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükseliş beklentisinin korunacağını aktardı.

Düşüş isteğinin oluşabilmesi için ise 27,40 altında kalıcılık sağlaması gerektiğine dikkat çekiyor. Son bir haftadır yaşanan aşırı hareketlilik sonrasında, uzmanlar bireysel yatırımcıların bir araya geldiklerinde piyasayı ne kadar ciddi şekilde değiştirebildiğinin görüldüğünü bir kez daha hatırlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%