Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Big Tech Kazançları, Dijital Reklam Gelirlerinin Geri Geldiğini Gösterdi

Büyük teknoloji şirketlerinin üçüncü çeyrek kazançları, dijital reklam gelirlerinin son aylarda arttığını gösterdi.
Big Tech Kazançları, Dijital Reklam Gelirlerinin Geri Geldiğini Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyrek kazançları arasında en merak edilenlerden birisi Big Tech olarak anılan şirketlerin kazançlarıydı. Kazançlar çok tatmin edici boyutlarda gelmedi ve hisseleri buna bağlı olarak büyük düşüş kaydetti. Ancak dijital reklam gelirinin son aylarda yeniden artışa geçtiği görüldü.

Pandemi nedeniyle patlayan e-ticarete bağlı olarak bazı dijital reklam trendlerinin kalıcı olabileceği öne sürülüyor.
Dijital Reklam Gelirleri
Kaynak: Statista

Alphabet, Facebook, Twitter ve Amazon Perşembe günü üçüncü çeyrek raporlarını açıkladı. Snapchat ve Pinterest ise bu şirketlerden önce finansal raporlarını yayımladılar. Raporların ortak noktası, dijital reklam gelirleri oldu.

Marka reklamcılığının toparlanmaya başlaması ve sporun geri dönüş yapması nedeniyle bu çeyrekte güçlü dijital reklam büyümesi görüldü. Dijital reklamcılık yıllardır yükselişte. Ancak tüketiciler zorunluluktan çevrimiçi satın alma rahatlığını yaşadıkça e-ticaret büyümesi gibi eğilimler hızlandı.

Morgan Stanley analistlerinin Cuma günü yayımladığı bir raporda, “COVID’in hangi yapısal değişiklikleri getireceğini tartıştığımız bir dünyada, tek bir cevabın açık olduğuna inanıyoruz. Reklamverenlerin dijital reklamcılık için harcama/deneme istekleri arttı. Önde gelen erişime ve reklam tekliflerine sahip platformlar, sermayeyi artırmaya ve 2021’in ötesine geçişi sağlamaya ayarlanmıştır,” ifadelerine yer verildi.

Facebook, bu çeyrekte reklam gelirini, bir yıl öncesine göre %22 artırarak, 1 milyon aktif reklam veren daha kazanarak 10 milyona yükseltti.
Facebook Reklam Geliri %22 Artış
Kaynak: Facebook

Morgan Stanley analistleri, Facebook’un erişimi ve reklamlarının etkinliğiyle birlikte reklamverenlerin internete para kazandırmasına yönelik daha geniş eğilimin öncekilerden daha hızlı büyüdüğünü söylediler.

Barclays analistleri ise marka reklamcılığının artmaya devam ettiğini ve tatiller için e-ticaretin hızlandığını belirttiler. Ayrıca bunun muhtemelen Facebook için sürekli hızlanma anlamına geleceğini ifade ettiler.

Google da güçlü bir reklamcılık çeyreği görürken, arama ve diğer kategorisi %6 büyümeye yükseldi.
Google Reklam Geliri %6 Artış
Kaynak: Google

Doğrudan yanıt gücüne marka reklam harcamalarının getirisi de eklendiğinde, Youtube reklam geliri %32 artış gösterdi. Credit Suisse analistleri, Google’ın çevrimiçi ortamda daha fazla reklam kazancı elde edebileceğini düşünüyorlar.

Analistler, “Pandemi, seküler çevrimiçi ortama geçişi hızlandırırken Google, Google My Business ve Google Alışveriş’teki ücretsiz listelemeler dahil bir dizi ürünle her boyutta yerleşik satıcı arıyor. Bu, 15 dakika içinde reklam vermeye başlamaya yardımcı olacak araçlarla birlikte işletmelerin ödeme yapan reklamverenlere dönüştürülmesine yardımcı olacaktır,” dediler.

Twitter reklam geliri; sporun geri dönüşü, geciken etkinlikler ve ürün lansmanlarının etkisiyle bu çeyrekte %15 arttı.
Twitter Reklam Geliri %15 Artış
Kaynak: Twitter

Birçok analist şirketi reklamcılıktaki daha zayıf iyileşme hikayelerinden biri olarak görüyor. Daha güçlü bir marka reklamcılık işine sahip olan şirket, doğrudan yanıtlı reklam ürününe yönelik güncellemeleri önümüzdeki yıla erteleyeceğini söyledi. Bu, Twitter’ın salgın sırasında daha güçlü kalan reklam pazarının bir bölümünden henüz yararlanamayacağı anlamına geliyor.

Morgan Stanley analistleri, “Yükselen çevrimiçi reklam pazarı dalgası, dördüncü çeyrek ve 2021’de Twitter için anlamlı bir rüzgar olacak gibi görünüyor. Ancak bizim görüşümüze göre daha güçlü bir kullanıcı elde etme ve daha yüksek gelir elde etmek için şirketin yürütmeyi iyileştirmesi gerekiyor,” dediler.

Amazon, reklam bütçeleri ikinci çeyrekteki daralmanın ardından geliştikçe diğer gelir kategorisinde yıllık bazda %51 büyüme bildirdi.
Amazon Reklam Geliri %51 Büyüme
Kaynak: Amazon

Amazon’un diğer gelir kategorisi, reklam gelirlerini de içeriyor. KeyBanc analistleri, “Artan çevrimiçi trafik ile Amazon, bu trafiği reklamverenler için değerli bir mülke dönüştürdü ve karşılığında 3. çeyrekte güçlü reklam performansına sahip oldu,” dediler.

Analistler, e-ticaret reklamcılığının dördüncü çeyrekte tatil sezonuna girerken daha da artmasını bekliyorlar. Ancak geleneksel perakendeden gelen trafik için daha yüksek rekabet ile reklam maliyetlerinin daha yüksek olabileceğini belirttiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu