Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Zaferi Yuanı Yükseltebilir Ama Trump Etkisi Uzun Sürecek

Çin yuanının Biden zaferiyle yükselebileceği; ancak Trump'ın etkisinin daha uzun süreceği yorumu yapıldı.
Biden Zaferi Yuanı Yükseltebilir Ama Trump Etkisi Uzun Sürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin para biriminin Haziran ayından bu yana görülen istikrarlı güçlenme aşaması devam ediyor. Daha önce Joe Biden’ın zaferi durumunda yuanın yükseleceği söylenirken, şimdi resmi olmayan sonuçlar bu zafere işaret ediyor. Dolayısıyla yuanın güçlenmesinin devam edeceği yorumları yapılıyor.

Analistler ve yatırımcılar, Biden’in galibiyetinin kesinleşmesi durumunda Çin yuanının daha fazla yükselişe geçebileceğini söylüyorlar.
Biden Zaferi Sonrası USD/CNH Hareketleri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Biden’ın resmi olmayan sonuçlara göre zafer elde etmesiyle USD/CNH paritesi, 6,60 seviyesinin altını gördü. Çin yuanı Pazartesi günkü işlemlerde ise 28 ayın zirvesini gördü. Mizuho Bank Ekonomi ve Strateji Başkanı Vishnu Varathan, Biden yerine Trump zaferinin Çin için olumsuz göründüğünü dile getirdi.

Biden zaferinin offshore yuan için bir miktar istikrar ve geçici rahatlama sağladığından bahseden Varathan, Trump’ın tek taraflı bir oyun yaklaşımı benimsediğini söylüyor. Bunun gittikçe daha düşmanca ve öngörülemez hale geldiğine de dikkat çekiyor.

Varathan, “Biden, Çin’in oluşturduğu jeopolitik ve teknolojik tehdide ilişkin endişeleri paylaşırken, eski başkan yardımcısının çok taraflı ve kurallara dayalı angajmanı benimsemesi muhtemel,” ifadelerini kullanıyor.

Analistler, yuan görünümünün sadece Biden yönetimi için iyimserlik üzerine kazanılan güç olmadığını ve daha birçok etkeni içerdiğini söylüyorlar.
USD/CNH Paritesi Haziran Sonrası Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Analistlere göre; iyimserlik dışında zayıf dolar, jeopolitik motivasyonlar ve Çin ekonomi gibi sayısız faktör yuanı güçlendirebilir. Üstelik Çin, Biden zaferinden önce bile küresel olarak yuanın daha fazla kullanılabilir olması için adımlar atmaya başlamıştı.

ANZ Research Çin Baş Ekonomisti Raymond Yeung yuan için Trump etkisini de değerlendiriyor. Geçen hafta sonu yayımladığı bir raporda, “Trump yönetimi, Çin’e ekonomik güvenlik konusunda bir ders verdi. By endişe, yalnızca Huawei için yonga tedarikini değil, aynı zamanda bazı kuruluşların ABD doları merkezli finansal sistemde işlem yapabilme yeteneğini de kapsıyor,” dedi.

Washington, telefon üreticisi Huawei’den video paylaşım uygulaması TikTok’a kadar Çinli teknoloji devlerini giderek daha fazla hedeflediği için iki ülke arasındaki ticaret savaşı, teknolojiye doğru genişliyor. Yine de Washington’ın Çin tavrının Biden yönetimiyle çok fazla değişmesinin olası olmadığı söyleniyor.

Biden, Trump’ın iş dünyasına zarar verdiği için Çin politikasını eleştirirken, ABD’nin Çin’e karşı sert olması gerektiğini de ifade ediyor.
ABD ile Çin Ticaret Verileri
Kaynak: Census

Analistler, Çin’in riskini yönetmek için dolara olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığını söylüyorlar. Birçok şirketin dolar cinsinden kurumsal borcu olduğunu ve bunun da onları dolara oldukça açık hale getirdiğini ifade ediyorlar.

Pekin, ABD Hazineleri alımını kademeli olarak azalttı. Ayrıca ticaretinin çoğunun ve diğer sınır ötesi yerleşimlerin yuan üzerinden yapılması için baskı uyguladı. Bunun en büyük kanıtı ise Bir Kuşak Bir Yol projesi olarak gösteriliyor.

Yeung, yuana yerleşen küresel ticaret payının, Trump’ın göreve gelmesinden bu yana kademeli olarak arttığını söyledi.
Renminbi Küresel Ticaretteki Kullanımı
Kaynak: PBOC

Yeung’a göre; 2017’nin başlarında, küresel ticaretin %16’sından fazlası yuan cinsinden yapıldı. Bu yılın ortasında ise yaklaşık %22’ye yükseldiğini belirtti. ANZ Research’e göre; ABD borsalarında işlem gören daha fazla Çinli şirket ikincil halka arza başlamak için Şanghay ve Hong Kong’a geri dönüyor. Bu akışların önemli bir kısmı dolar yerine yuan cinsinden işlem için yapılıyor.

Çin Halk Bankası’nın 2020 raporuna göre; genel olarak renminbi kullanan sınır ötesi yerleşimler 2019’da 19,67 trilyon yuana ulaştı ve bir önceki yıla göre %24,1 arttı. 2019’da Çin ile devasa Bir Kuşak Bir Yol girişimindeki ülkeler arasında renminbi anlaşması, toplam küresel yerleşimin %13,9’unu oluşturdu. Bu ise yıllık %32 artışa işaret etti.

Raporda, 2019’un sonunda Çin’in girişiminin bir parçası olarak 31 ülke ile ikili yerel para birimi takas anlaşması imzaladığı belirtildi. İddialı proje, Çin’den Orta Asya, Afrika ve Avrupa’ya uzanan karmaşık bir demiryolu, karayolu ve deniz yolu ağı oluşturmayı hedefliyor. Ayrıca ticareti artırmayı da amaçlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%