Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Benzin ve Motorinde İndirim Rüzgarı: Yarın da Bekleniyor

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ile beraber akaryakıt fiyatlarında art arda indirimler yapılıyor. Bugün gece yarısından itibaren yine indirim bekleniyor.
Benzin ve Motorinde İndirim Rüzgarı: Yarın da Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında savaşın cereyan etmesi sonrası, petrol fiyatları tarihi zirvelerine ulaşmıştı. Geçtiğimiz günlerde brent petrol 140 dolar seviyesine yaklaştı. Bu yükseliş benzin ve motorin fiyatlarında da sert yükselişler yaşanmasına neden oldu.

Son günlerde ise savaşa dair gerilimin azalması, petrolde yönü aşağı çevirdi. Geçtiğimiz gün ham petrol 100 dolar seviyesinin altına inmişti. Bugün hafif toparlanan brent petrol, 102 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ham petrol günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Benzin ve Motorinde İndirim

Petroldeki geri çekilme sonrası son günlerde benzin ve motorin fiyatlarında indirimler uygulanmaya başlandı. Geçtiğimiz gün motorin fiyatlarında 2 lira 39 kuruş ile büyük bir indirim yapıldı. Yapılan indirim ile beraber İstanbul’da motorin fiyatı 19.66 TL’ye gerilemiş durumda.

Bugün pompaya yansıyan yeni fiyatların ardından, bugün yeniden indirim beklentisi olduğu açıklandı. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre, benzin fiyatlarında 1 lira 76 kuruş, motorinde 93 kuruş indirim yapıldı.

Bu geceden (17 Mart) geçerli olmak üzere motorinde 1 lira, benzinde 65 kuruş civarı indirim bekleniyor. Yeni indirim ile benzinin litre fiyatı yaklaşık 18.10 TL, motorin litre fiyatının ise 19.10 TL’ye kadar gerilemiş olacak.

EPGİS’den Duyuru Kararı

İndirimler akaryakıt firmalarının resmi siteleri üzerinden yapıldı. Akaryakıt fiyatlarındaki değişimleri aktaran Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, (EPGİS) aleyhine suç duyurusunda bulunulması nedeniyle, artık açıklama yapmayacağını duyurdu.

EPGİS duyurusu
Kaynak: Twitter

Kurum Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, “Adli sürecin selameti açısından sosyal medyada üyelerimize ve kamuoyuna fiyat duyurusu faaliyetlerine hafta başından bu yana ara verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

EPDK ile Sektör Temsilcileri Toplanıyor

Son günlerde büyük fiyat hareketleri yaşanan akaryakıt fiyatlarına karşın, bugün sektör temsilcileri, Eneri Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ile bir araya gelecek.

Yılmaz sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyecek. Toplantıda artan akaryakıt fiyatlarına karşı vatandaşın korunmasına yönelik tedbirler konuşulacak.

Bayilerden gelen talepler doğrultusunda, nakit satışlara daha düşük fiyatlı tarife belirlenme ihtimalinin görüşülmesi bekleniyor. Nakliye ücretlerine yönelik düzenlemenin de bu görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%