Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toparlanma Desteğini Sürdüren Bakır 10 Yılın Yükseğine Yakın Duruyor

Bakır hafif kayba yönelse de geçen hafta gördüğü 10 yılın yüksek seviyelerine yakın hareket ediyor.
Toparlanma Desteğini Sürdüren Bakır 10 Yılın Yükseğine Yakın Duruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Emtia piyasaları son dönemde birçok rekor seviyeye sahne oldu. Geçen hafta 10 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan bakır da onlar arasında öne çıktı. 29 Nisan’da 4,5505 dolar ile tarihi seviye kaydeden kırmızı metal, 3 Mayıs işlemlerine 4,4665 ile yatay başladı.

İlk 4 saatlik kapanışta 4,5070 ile gün içi yükseğini kaydettikten sonra gerilemeye başladı.

TSİ 09.00’dan sonra ise yönünü yeniden yukarı çevirerek primlendi. TSİ 12.26’da yüzde 0,08 ekside hafif kayıpla seyrediyor. Bununla birlikte değerli madenin aylık, haftalık ve yıllık değişim oranları kayda değer seviyelerde artıda duruyor.

Aynı zamanda 4,55 dolardaki 10 yılın yükseklerine yakın hareket ediyor.
Bakır 10 Yıl Yüksek Yakın Seyrediyor
Kaynak: piyasa.paratic.com

Altın ve gümüş için en iyi alternatif olarak görülen bakır fiyatlarını destekleyen faktörler; hızlı aşılama programları ve başta ABD olmak üzere dünya çapında birçok ülkenin açıkladığı devasa teşvik paketleri olarak öne çıkıyor.

ABD’nin ilk çeyrekteki beklenti üzeri gayri safi yurt içi hasıla büyümesi ile FED’in son toplantısında güvercin duruşunu koruması da metallere yönelik görünümü pozitif etkiliyor.

Bir de paladyum için de geçerli olan arz endişeleri bulunuyor. Dünyanın en büyük üreticisi Şili’deki bakır üretiminin Mart ayında yüzde 1,3 düşmesi, arz endişeleri için örnekler arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu