Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Çin’in Fiyat Kontrolü Hamlesiyle Düşse de Yıllık %70 Artıda Duruyor

Çin'in fiyatları baskılama planlarıyla gerileyen bakır, kayıplarını artırarak 23 Nisan sonrası en zayıf değerini kaydetti.
Bakır Çin’in Fiyat Kontrolü Hamlesiyle Düşse de Yıllık %70 Artıda Duruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ons türü bakır kayıplarını artırarak 23 Nisan (4,2603 dolar) sonrası en düşük seviyesini test etti. Dün yüzde 4’e yakın kayıpla ilerleyen bakır, bugün kayıplarını genişleterek 4,3070 dolara kadar geriledi.

15 Haziran’ın düşük seviyesi 4,31 dolarken kapanış 4,3355 dolardan yapıldı. Açılışı 4,3368 dolardan yapan kırmızı metal, ilk 4 saatlik dilimde yatay seyrederken TSİ 04.00’da yükselmeye başladı. TSİ 07.00’da yeniden düşerek gün içi en düşük seviyesini Avrupa seansında kaydetti.

Değerli maden yazım sırasında hafif artıda işlem görüyor.
Bakır 23 Nisan Sonrası Düşük
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Son günlerde görülen bakırdaki zayıflık Çin’in yükselen emtia fiyatlarını baskılamak için ulusal rezervlerini serbest bırakma planlarıyla yönlendirildi.

Çin Ulusal Gıda ve Stratejik Rezervler İdaresi, dökme malların arzını ve fiyat istikrarını sağlamak için yakın gelecekte bakır, alüminyum ve çinko rezervlerini partiler halinde satmayı planladığını söyledi.

Endüstriyel hammadde maliyetlerinden kaynaklanan tehditleri hafifletmeyi amaçlayan Çin, bakır, alüminyum ve çinko gibi metallerin arzını serbest bırakmayı planladığını bildirdi.

Yine de bakır fiyatları artan ekonomik toparlanma beklentiler, devasa altyapı harcama planları ve karbonsuz ekonomiye geçiş faktörlerinden aldığı desteği sürdürüyor. Zaten son veriler bakırın yıllık bazda yüzde 68 artıda durduğunu gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu