Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Azalan Duyarlılıkla 3 Haftanın En Düşük Seviyesini Gördü

Azalan duyarlılıkla sert düşen bakır, 5 Mart’tan bu yana en zayıf değerini gördü.
Bakır Azalan Duyarlılıkla 3 Haftanın En Düşük Seviyesini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Bakır vadeli işlemleri, duyarlılığı artıran birçok faktörden etkilenerek yüzde 2’nin üzerinde değer kaybetti.

24 Mart’ı 4,02 dolardan tamamlayıp Perşembe gününe yatay başlayan kırmızı metal, sonrasında kademeli bir şekilde gerilemeye başladı.

Gün içinde 3,95 dolara kadar inerken TSİ 14.05’e kadar gördüğü en yüksek seviye 4,04 dolar oldu. Bakırın ons fiyatı TSİ 14.04’te yüzde 2,12 ekside 3,98 dolarda hareket ediyor.

25 Şubat’ta 4,37 dolar ile tüm zamanların en yükseğini gören bakırın aşağı yönlü seyretmesi durumunda 3,94 dolarlık ilk destek seviyesi izlenecek.
Bakır 3 Haftanın En Düşük Seviyesini Gördü
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Emtia fiyatında düşüş trendi, daha güçlü bir dolar, Çin yaptırımları ve Avrupa’da genişletilen Covid kısıtlamalarıyla azalan ekonomi beklentileriyle tetiklendi. Amerikan dolar endeksi (DXY) bugün 92,70’e ulaşarak Kasım’ın sonlarından bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

Hatta Westpac ekonomistleri, DXY’nin yakın vadede daha yüksek seviyeleri test edeceğini öngördü. Dolar endeksinin önümüzdeki haftalarda 91-93 aralığının üst ucunu test etmeye hazırlandığını aktardı.

Gerçekleşmesi durumunda bunun bakır fiyatlarını daha da baskılaması bekleniyor. Nitekim güçlü dolar, diğer para birimlerine sahip alıcılar için onları daha pahalı hale getirirken değerli metaller için düşüş trendi yaratıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%