Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya MB Büyüme Tahminini %3’e İndirirken AUD/USD Düşüyor

Avustralya Merkez Bankası güvercin duruşunu sürdürürken 2021 için ekonomik büyüme tahminini aşağıya çekti. AUD/USD paritesi düştü.
Avustralya MB Büyüme Tahminini %3’e İndirirken AUD/USD Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar endeksindeki güçlenmenin yanında Avustralya Merkez Bankası’nın açıklamalarından etkilenen AUD/USD paritesi, en sert düşen majör olarak öne çıkıyor. Dün en son 0,74 seviyesinde fiyatlanan AUD/USD, bugünkü seansa yatay başladı.

Avustralya Merkez Bankası’nın açıklama yaptığı dakikalarda 0,7383’le ilk gün içi düşük seviyesini test ederken sonrasında daha da geriledi.

TSİ 09.30’da yüzde 0,20 ekside işlem görürken gün içi hareket aralığı 0,7378 – 0,7410 oldu.
AUD/USD 5 Kasım Seans Avustralya MB Düştü
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Böylece 3 haftanın düşük seviyesini test etti. Aynı dakikalarda en çok düşen parite olarak öne çıktı. Son verilere göre parite haftalık bazda yüzde 1,8 değer kaybederken aylık bazda yüzde 1,5 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda da yalnızca yüzde 1,5 oranına artış kaydetti.

Avustralya Merkez Bankası, Kasım ayı toplantısında oranların 2024 yılına kadar yükselmesinin muhtemel olmadığı yönündeki önceki tahminini doğruladı.

Aynı zamanda en az 2022 Şubat ortasına kadar haftada 4 milyar Avustralya doları devlet tahvili almaya devam etme ve faizi yüzde 0,1’lik rekor düşük seviyede tutma kararı aldı.

Öte yandan üçüncü çeyrekte olası keskin daralmaya rağmen ekonominin bu yıl yüzde 3 büyüyeceğini ve ardından 2022’de yüzde 5,5 büyüme olacağını tahmin etti. Ancak önceki tahminde merkez bankası 2021’de yüzde 4 büyümeye işaret etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu