Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Hisseleri Faize Değil DSÖ Uyarısına ve Çin Yatırımına Tepki Verdi

Avustralya Merkez Bankası Mart toplantısında faiz değiştirmeyip güvercin duruşunu korurken yatırımcılar bu karara tepki vermedi. Dünya Sağlık Örgütü'nün uyarısı ve Çin yatırımı negatif karşılandı.
Avustralya Hisseleri Faize Değil DSÖ Uyarısına ve Çin Yatırımına Tepki Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya Merkez Bankası (The Reserve Bank of Australia-RBA), yaygın olarak beklendiği şekilde Mart toplantısında faizi %0,1’lik rekor düşük seviyede bıraktı.

Banka, enflasyonun sürdürülebilir olarak %2-3 hedefi içinde kalana kadar nakit oranını artırmayacağını yeniledi ki bu koşulların en az 2024’e kadar karşılanması beklenmiyor.

Bununla birlikte RBA’nın açıklamasına göre aşıların yaygınlaşmasının devam etmesi nedeniyle son aylarda küresel ekonominin görünümü iyileşti.

Önümüzdeki yol inişli çıkışlı ve düzensiz kalmaya devam edecek olsa da birkaç ay öncesine göre kalıcı bir toparlanma için daha iyi beklentiler var.
Avustralya MB Faiz Mart 2021
Görsel Kaynak: Trading Economics

Küresel ticaret hızlandı ve emtia fiyatları geçtiğimiz aylarda yükseldi. Ancak öyle olsa bile, iyileşme sağlık durumuna ve önemli mali ve parasal desteğe bağlı olmaya devam ediyor. Enflasyon hala düşük ve merkez bankası hedeflerinin altında.

Küresel olarak tahvil getirilerindeki değişikliklerin, döviz kurları da dahil olmak üzere bazı diğer varlık fiyatlarındaki oynaklıkla ilişkilendirildiğini bildiren RBA, Avustralya doları için son yılların üst sınırında seyrettiğini ekledi.

Ülkedeki ekonomik toparlanmanın devam ettiğini, istihdamda güçlü bir büyüme ve işsizlik oranında yüzde 6,4’e hoş bir düşüş yaşandığını kaydetti. Büyüme cephesinde ise RBA, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) hem 2021 hem de 2022’de yüzde 3’ten fazla büyümesini beklediğini dile getirdi.

Bu arada yatırımcılar Avustralya Merkez Bankası’nın 2024’e kadar güvercin kalmaya yönelik taahhüdünü çok fazla dikkate almadı.
Avustralya Hisse 2 Mart DSÖ Uyarı Çin Yatırım Düştü
Kaynak: MarketWatch

Dünkü kapanışı 6,789 seviyesinden yapan gösterge S&P/ASX 200 Endeksi, güne hafif yükselişle başlarken ilerleyen saatlerde çekilme kaydetti. Kapanışı %0,40 ekside 6,762.3 yönündeki en düşük seviyeden yaptı.

Duyarlılığı etkileyen şey başta yatırımcıların Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarısına tepki vermesi oldu. Dünya Sağlık Örgütü, geçen hafta küresel olarak COVID-19 vakalarının sayısının yedi haftadır ilk kez arttığı konusunda uyardı.

Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, iki ülke arasındaki ilişkiler bir sağlık krizinin ardından bozulurken, Çin’in Avustralya’daki yatırımının geçen yıl 1 milyar Avustralya doları seviyesinde rekor düşük bir seviyeye düştüğü haberi de duyarlılığı sarstı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu