Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya-Çin Geriliminin DTÖ’ye Taşınacağı Açıklanırken Asya Yükseliyor

Avustralya Çin'in arpa tarifeleri için DTÖ'ye itiraz edeceğini bildirirken, FED'i izleyen Asya hisseleri yükseliyor.
Avustralya-Çin Geriliminin DTÖ’ye Taşınacağı Açıklanırken Asya Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya’nın koronavirüsün kaynağının belirlenmesi konusunda yaptığı çağrı sonrasında Çin’den tarife yağmuru gelmeye başlamıştı. En son kömür ithalatı için bir hamle yapan Çin, Avustralyalı madencilerin hisselerinde düşüşe neden olmuştu. Şimdi ise Avustralya tarifeler için itiraz edeceğini duyurdu.

Ticaret Bakanı Simon Birmingham, Dünya Ticaret Örgütü’ne resmi bir başvuruda bulunarak Çin’in Avustralya arpası ithalatına yüksek tarifeler uygulama kararını gözden geçirilmesini isteyecek. Gazetecilere verdiği demeçte Birmingham, damping ve arpa vergileriyle ilgili Çin’den resmi istişare talep edeceğini de söyledi.

Mayıs ayında Pekin, Avustralya arpasına toplamda %80,5 oranında sübvansiyon karşıtı vergi ve beş yıllık anti damping uygulaması getirmişti.
Avustralya'nın Çin'e Tahıl İhracatı
Kaynak: Rural Bank

Bu hamle, milyar dolarlık ticaretin etkin bir şekilde durmasına yetecek boyutta. Avustralya, yerel arpa üretimini sübvanse ettiği iddialarını reddederken, Birmingham DTÖ’den resmi müdahale isteyeceklerini söyledi.

Birmingham, “Avustralya, tahıl yetiştiricilerimizin ve arpa üreticilerimizin bütünlüğünü ve mülkiyetini savunmakla ilgili olarak inanılmaz derecede güçlü bir davaya sahiptir,” dedi. DTÖ çağrısı, Çin’in diplomatik iletişimin sınırlı olduğu bir dizi Avustralya malına gümrük vergisi uyguladığı halihazırda görülen ikili gerginlikleri daha da artırma tehdidi olarak görülüyor.

Ancak Avustralya’nın muhafazakar hükümeti, Pekin’in tarifeleri uygulanırken önümüzdeki beş yıl boyunca ürünleri için genellikle Çin kadar ödeme yapmayan tahıl yetişticilerinin artan baskısını hissedecek. Veriler, Avustralya’nın tahıl ihracatının yaklaşık %70’inin tipik olarak Çin’e gittiğini gösteriyor.

Avustralya ve Çin’in gösterge endekslerinin bu gelişmelere çok tepki vermediği görülürken, Asya’da FED iyimserliği fiyatlanıyor.
SHCOMP Yüzde 0,10 Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

FED’in iyimser tavrı, daha fazla teşvik beklentisi oluşmasını sağladı. Wall Street bu gelişmeyle yükselirken, Asya-Pasifik hisseleri de iyimserliği fiyatlandırdı. Çinli Şanghay Kompozit %0,10 oranında yükselişle 3370,52 puandan işlem görürken, günün en yükseğini 3378,66 puan ile kaydetti.

Avustralyalı S&P / ASX 200 ise %0,72 oranında yükselişle 6679,2 puandan günü tamamladı. Güne yükselişle başlayan endeks, pozitif bölgede dalgalandıktan sonra günün en yükseğini 6719,6 puan ile kaydetti. Gördüğü en düşük seviye ise 6650 oldu.

Asya’daki diğer endekslere baktığımızda en iyi performans gösterenlerden birisinin Hong Konglu Hang Seng endeksi olduğunu görüyoruz.
HSI Yüzde 0,96 Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

HSI %0,96 oranında yükselişle 26.459,39 puandan işlem görüyor. Endeks güne 200 puandan fazla yükselişle başlarken, 26.510,19 puana kadar tırmandı. En düşük 26.318,74 puanı kaydeden endeksin 5 günlük getirisi %0,20 oranında negatif. Yılbaşından bu yana %6,16 değer kaybetti.

En iyi performans gösteren endekslerden bir diğeri Singapurlu Straits Times ve %0,57 oranında yükselişle 2873,11 puanda seyrediyor. Güne yükselişle başlayan endeks, dalgalı bir yükseliş eğilimi kaydediyor. En yüksek 2875,48 puanı görürken, en düşük seviyesi 2862,43 puan olarak kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu