Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’nın 2019’da En İyi Performans Gösteren Borsaları Yunanistan, Rusya ve İtalya Oldu

Avrupa'nın 2019'da en iyi performans gösteren borsaları; Yunanistan, Rusya ve İtalya oldu.
Avrupa’nın 2019’da En İyi Performans Gösteren Borsaları Yunanistan, Rusya ve İtalya Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 tüm dünyada siyasi ve ekonomik belirsizliklerle dolu bir yıl olarak kayıtlara geçti. Böyle bir yılda Avrupa’nın en iyi performans gösteren borsaları ise Yunanistan, Rusya ve İtalya oldu.

AJ Bell yatırım direktörü Russ Mould da bu ayki bir notunda bazı yatırımcıların bu pazarları çok tehlikeli, politik olarak istikrarsız, metalara çok bağımlı, ekonomik olarak çok zayıf ya da dördünün birleşimi olarak görmezden geldiğini belirtti. Ancak bu durumun, konforlu olanı satın almanın nadiren büyük karlara giden yol olduğunu gösterdiğini ekledi.

Bir zamanlar Avrupa’nın hasta adamı olan Yunanistan’ın yeni bir bölüme girmiş gibi göründüğü belirtildi.

Avrupa'nın 2019'da En İyi Performans Gösteren Borsa Yunanistan Sonuçta Yunanistan’ın ana endeksi 2019’da yüzde 43 arttı ve bu da onu Avrupa’da ve tüm dünyada en iyi performans gösteren ülke haline getirdi. Araştırma firması DuckerFrontier’de Avrupa analisti olan Athanasia Kokkinogeni, geçen hafta CNBC’ye verdiği demeçte; “Yunanistan’ın ekonomik büyümesi 2019’da iyileşen hükümet harcamaları ve sağlıklı ihracat görünümüyle birlikte canlanan yatırım sayesinde hızlandı” dedi. 2019, Yunan bankalarının hisseleri için özellikle iyi oldu.

Ülkenin en büyük bankalarından Piraeus Bank, yüzde 250’den fazla yükselirken Yunanistan Ulusal Bankası yüzde 171, Alpha Bank yüzde 71 ve Eurobank yüzde 67 artış kaydetti.

Yunanistan Bankaları Avrupa'nın 2019'da En İyi PerformansYunanistan 2019’da sermaye kontrollerine son verdi ve hükümet borç verenlerin kötü kredileri yeniden paketlemelerine izin veren bir program olan Hercules’i tanıttı. Ayrıca JP Morgan’dan Mike Bell, Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) da Yunanistan’a yardım ettiğini söyledi.

Euro bölgesindeki yeni bir nicel genişleme turunun, borçlanma maliyetlerini önemli ölçüde azalttığını belirtti. Aynı zamanda, 2019’da önceki yıllara kıyasla Yunanistan hakkında olumsuz hikayeler olmadığını da ekledi.

Moskova’nın ana endeksi, mali gevşeme ile işaretlenen bir yıl olan 2019’da yüzde 29 arttı.

Rusya Borsa Avrupa'nın 2019'da En İyi PerformansAJ Bell’den Mould, Rusya’nın saygın merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina’nın özenle hazırlanmış politikaları ve faiz indirimlerinin yardımıyla bir durgunluktan çıktığını söyledi.

Uluslararası Para Fonu Kasım ayında yaptığı açıklamada, Rusya Merkez Bankası’nın Haziran ayından bu yana “önemli faiz indirimleri” yaptığını bildirmişti. Kurumsal sektördeki haberler de MOEX’i artırdı. Gazprom, temettü ödemelerinde önemli bir artış olduğunu ve bazı uluslararası yaptırımların kaldırıldığını duyurdu.

Brüksel ile uyuşmazlıklara ve hızlı bir seçime rağmen, İtalya’nın FTSE MIB endeksi de 2019’da yüzde 28 arttı. Mould, birçok yatırımcının Brexit, ticaret savaşları, zayıf koalisyon hükümetleri, artan borçlar, AMB’nin büyümeyi canlandırma konusundaki yetersizliği gibi endişelerle Batı Avrupa’dan vazgeçtiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu