Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AUD/USD Merkez Bankasıyla Önce Sıçrayıp Sonra En Çok Düşen Majör Oldu

AUD/USD paritesi, Avustralya Merkez Bankası kararıyla önce yaklaşık 2 ayın yükseğine sıçradı sonrasında sert düştü.
AUD/USD Merkez Bankasıyla Önce Sıçrayıp Sonra En Çok Düşen Majör Oldu

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Eylül toplantısında beklentilere paralel şekilde nakit oranını yüzde 0,1 ile rekor düşük seviyede bıraktı. Bununla birlikte devlet tahvillerini haftada 4 milyar Avustralya doları seviyesine azaltma planlarını doğruladı.

Destekleyici duruşunu sürdüreceğini belirten RBA, enflasyon %2 ila %3 aralığına gelene kadar nakit oranını artırmayacağını yineledi. Avustralya dolarının Amerikan doları karşısındaki değerini ifade eden AUD/USD paritesi, RBA açıklamalarıyla sert hareketlendi.

Açıklama sonrasında majör parite, önce 0,7468’e yükselip sonrasında düşüşe başladı.
AUD-USD Yükseliş
Kaynak: Piyasa.paratic.com

0,7409 gün içi en düşük seviye olurken sonrasında yönünü yukarı çevirdi.

0,7468’lik seviye paritenin 15 Temmuz sonrası en güçlü değeri oldu. Yine de ekside seyrini sürdürüyor. TSİ 11.00’da yüzde 0,26 kayıpla parite majörler arasında en sert düşüşü kaydediyor. Aylık getirisi yüzde 1 olurken haftalık bazda yüzde 1,60 kazandırdığı görülüyor.

ING’den Robert Carnell, Avustralya Merkez Bankası’nın tahvil alımını 4 milyar Avustralya dolarına düşürmesini ve buna 2022’nin Şubat ayına kadar devam edecek olmasını marjinal bir değişiklik olarak yorumlayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu kararın gerçekte ne kadar marjinal olduğu göz önüne alındığında, işlem günü boyunca para biriminin duyuru öncesi seyrine döndüğünü görmek bizi şaşırtmaz.”Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum