Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AUD/USD Güney Afrika Varyantına İlişkin Endişelerle 3 Ayın Düşüğünde

Avustralya para birimi ABD doları karşısında sert düşerek 3 ayın zayıf seviyesine geriledi.
AUD/USD Güney Afrika Varyantına İlişkin Endişelerle 3 Ayın Düşüğünde
Son Güncelleme: 
Yorum

Majör pariteler, haftanın son işlem gününde Güney Afrika’da tespit edilen yeni bir koronavirüs varyantına ilişkin endişelerle yönlendirildi. ABD doları emtia ve riske duyarlı para birimleri karşısında yükselirken AUD/USD sert düştü.

Avustralya dolarının Amerikan doları karşısındaki değerini yansıtan parite, Ekim sonundan bu yana sürdürdüğü düşüş trendini hızlandırdı.

Dün en son 0,7186’da işlem gören parite, bugünkü seansa yatay başlayıp açılıştan 2 saat sonra yönünü aşağıya çevirdi.
AUD/USD Sert Düşüyor
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

0,7133’e kadar düşerken bu AUD/USD için 23 Ağustos sonrası en zayıf değer oldu. Diğer bir ifadeyle majör parite 3 ayın en zayıf değerine geriledi. Son verilere göre AUD/USD’nin haftalık bazda kaybı yüzde 1,26 olurken aylık yüzde 5, yıllık ise yüzde 3 değer kaybı yaşadı.

Paritedeki zayıflık aynı zamanda iki ülkenin merkez bankası arasındaki politika farklılıklarından kaynaklandı.

FED giderek daha şahin bir duruş sergilerken Avustralya Merkez Bankası son tutanaklarında ücret ve enflasyon hedeflerine ulaşılana kadar sabırlı olmaya hazır olduğuna ve 2024’e kadar faiz artırmayacağına işaret etti.

Bu arada, ABD faiz oranlarına ilişkin beklentiler giderek şahinleşirken dolar endeksi 16 ayın en yüksek seviyelerinde kalmaya devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu