Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Büyük Asya Piyasaları, Huawei İmtiyazları Haberiyle Yükselişe Geçti

ABD Başkanı Donald Trump'ın Huawei imtiyazlarını ilan edeceği raporun ardından büyük Asya piyasaları yükselişe geçti.
Büyük Asya Piyasaları, Huawei İmtiyazları Haberiyle Yükselişe Geçti
Yorum

Başlıca Asya borsaları, yatırımcılar iki ekonomik santral arasındaki üst düzey müzakerelerin öncesinde yaşanan gelişmeleri izlerken, bugün öğleden sonraki işlemlerde yükselişe geçti. Anakara Çin hisseleri, öğleden sonra artış kaydederken, Şanghay bileşiği yüzde 0,19, Shenzhen bileşini yüzde 0,45 oranındaa yükseldi. Shenzhen kompoziti ise yüzde 0,507 oranında değer kazandı.

New York Times’a göre; ABD Başkanı Donald Trump’ın idaresinin bazı Amerikan firmalarının Huawei’ye tedarik sağlaması için lisanslar vereceğini belirten bir rapor yayımladı.

Bu yılın başlarında Beyaz Saray, ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek Çin telekomünikasyon devine satış yapılmasını yasakladı. Yasak, Amerikan firmalarının başka düzenlemeler yapmalarına izin vermek için idare tarafından ertelendi.

Hong Kong’un göstergesi Hang Seng endeksi yüzde 0,18 oranında yükselirken, Japonya’nın göstergesi Nikkei 225 endeksi yüzdee 0,21 oranında değer kazandı. Japon Topix endeksi ise yüzde 0,29 oranında yukarı yönlü işlem gördü. Ülkedeki çekirdek makine satışları, Perşembe günü Kabine Ofisi verilerine göre; Ağustos ayında art arda ikinci ayında da düşüş kaydetti.

Güney Koreli Kospi endeksi yüzde 0,97 oranında değer kaybederken, Avustralya’nın S&P / ASX 200 endeksi yüzde 0,22 oranında düşüş yaşadı. Genel olarak Japonya hariç MSCI Asya endeksi yatay işlem gördü.

Ticaret Müzakereleri Öncesinde Yoğun Belirsizlik

Ticaret Müzakereleri Öncesinde Yoğun BelirsizlikYatırımcılar, bir dizi hızlı gelişme sonucunda Perşembe günü başlayacak olan ABD-Çin ticaret müzakerelerindeki konuşmaları izliyorlar. Perşembe sabahı yayımlanan South China Morning Post raporu, iki tarafın bu hafta milletvekili müzakerelerinde ilerleme kaydetmediğini söyledi.

Raporda, haftanın başlarında yapılan görüşmelerde Çin’in zorunlu teknoloji transferleri konusunu görüşmeyi reddettiği belirtildi. SCMP raporunda aynı zamanda Çin Başbakan Yardımcısı Liu He de dahil olmak üzere üst düzey ticaret müzakerelerinin bir güne kadar kesileceğini ve Pekin heyetinin başlangıçta planlandığı gibi Perşembe günü Washington’dan ayrılmaya karar verdiği açıklandı.

Bir Beyaz Saray sözcüsü, “Başbakan yardımcısının seyahat planlarındaki bir değişiklikten şu anda haberdar değiliz,” dedi. Üst düzey bir idare yetkilisi ise Liu’nun Cuma akşamı ayrılmayı planladığını dile getirdi.

Washington ve Pekin arasındaki ticaret müzakerelerinin bu hafta yapılması bekleniyordu. Dünyanın en büyük iki ekonomisi, bir yıldan uzun süredir birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi uygulayarak, aralarındaki gerilimi her geçen gün biraz daha kızıştırdılar.

Kıdemli bir yetkili ise Trump’ın henüz karar vermediğini ve Çin’in ne önereceğini beklediğini söyledi.

Bloomberg News ise ABD’nin bir sonraki hafta döviz anlaşması karşılığında gerçekleşecek tarife artışını askıya almak için bir anlaşma yapmayı düşündüğünü bildirdi. ABD’nin daha önce yaptığı açıklamada, 15 Ekim’de 250 milyar dolarlık Çin malının vergisini yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkartacağını açıkladı. Ayrıca 15 Aralık’da 160 milyar dolarlık Çin malına yüzde 15 oranında vergi getirilecek.

ING’de Asya Pasifik’in baş ekonomisti ve araştırma şefi Robert Carnell, “Bugün bir çeşit ticaret anlaşmasının ödülü, başka tarifelerin uygulanmasından kaçınmak olacaktır. Bugünkü görüşmelerden elde edilen sonuçların hiçbirinin piyasaları oldukça hızlı bir şekilde riskten mahrum hale getireceğini düşünüyorum,” dedi.

ABD hisse senedi işlemleri SCMP raporunun ardından dalgalı seyretti. Dow Jones Sanayi Ortalaması vadeli işlemleri 300 puandan fazla düşerken, daha sonra yeni gelişmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte iyileşti. TSİ 07:10 civarında vadeli işlemler, Dow için 55,01 puanlık bir düşüşle açılışa işaret etti.

S&P 500 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri hafif düşüşlere işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu