Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya’daki Petrol Tüketiminin Arttığına Dair Açıklama Fiyatları Destekledi

Saudi Aramco CEO'su Amin Nasser, ikinci çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin açıklamasında piyasaya dair olumlu yorum yaparken, bu açıklama fiyatların yükselmesini sağladı.
Asya’daki Petrol Tüketiminin Arttığına Dair Açıklama Fiyatları Destekledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 20 milyonu aşkın vaka ve 734 bin can kaybına ulaşan Covid-19 pandemisi Ocak ayından bu yana petrol piyasasında sert bir dalgalanma yarattı. Pandeminin tüm dünyada Mart ayı itibarıyla hız kazanmasıyla küresel petrol talebi tarihin en düşük seviyelerine gerilerken bu durum fiyatlara da yansımıştı.

Ancak Haziran ayının başlamasıyla birlikte birçok ülke salgını durdurmak amacıyla koyduğu kısıtlamaları kaldırdı. Akaryakıt kullanımının yeniden artması fiyatların toparlanmasını sağlarken Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser, Asya’daki ham petrol tüketiminin salgın öncesi döneme geldiğini söyledi.

Nasser, pandeminin petrol piyasasını durma noktasına getirmesine rağmen, Aramco’nun yoluna devam ettiğini söyledi.

Açıklanan verilere göre petrol devi şirketin ne karı 2020’nin ikinci çeyreğinde %73,4 oranında düşüş gösterdi. Şirket CEO’su tarafından yapılan açıklamada yaşanan sağlık krizinin talebi ve fiyatları düşürdüğü, bunun da ikinci çeyrek finansallarına negatif yansıdığını söyledi.

2019’un ikinci çeyreğinde 24,69 milyar dolar olan net karı, bu yıl 6,57 milyar dolara geriledi. Amin Nasser, tüm olumsuzluklara rağmen Saudi Aramco’nun mali dayanıklılığını ve operasyonel güvenilirliğini kanıtladığını söyledi.

Bu süreçte çalışanlarının sağlık ve güvenliğini korurken, iş operasyonlarında rekor kırmaya devam ettiklerinin altını çizdi. Nasser’in petrol talebinin salgın öncesi dönemdeki seviyelere geldiğini söylemesi fiyatlara pozitif yansıdı.

Eylül vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) 42 dolara kadar yaklaştı.
Ham Petrol 41 Dolarda Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şu dakikalarda 41 dolardan işlem gören ham petrolün varil fiyatı gün içinde 41,23 – 41,96 arasında seyretti. İki aydan fazla bir zamandır birçok ülkede kısıtlamalar kaldırılsa da fiyatlar tam anlamıyla yükselmedi. Analistler bunda ABD gibi büyük ülkelerde, bazı eyaletlerde vakaların çok ciddi şekilde yükselmesinin ve ikinci dalga endişesinin etkisi olduğunu belirtti.

CMC Markets Asia Pacific Baş Piyasa Stratejisti Michael McCarthy ise talebin tahmin edilenden daha iyi bir toparlanma gösterdiğini, bunun da fiyatlara yansıdığını ifade etti.

ABD türü ham petrolde 40,92 – 41,34 bandı destek, 42,05 -42,07 bandı ise direnç seviyeleri olarak takip ediliyor. Amin Nasser’in Asya’daki petrol talebinin eski haline kavuştuğunu açıklamasının ardından Brent türü ham petrolün varil fiyatı 45 doları test etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%