Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisseleri, Salgının Ekonomik Etkisini Düşünen Yatırımcılarla Karıştı

Asya piyasaları, yatırımcıların koronavirüs salgınının kısa vadeli ekonomik etkisi konusunda temkinli olmaya devam etmesiyle karışık seyretti.
Asya Hisseleri, Salgının Ekonomik Etkisini Düşünen Yatırımcılarla Karıştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyada koronavirüs salgınına yönelik endişeler yeniden artışa geçerken, borsalar yatırımcıların temkinli hareketlerini yansıtıyor. Asya-Pasifik piyasaları, bugünkü işlemlerde yatırımcıların temkinli hareketlerine bağlı karışık seyretti. Yatırımcılar ise koronavirüsün kısa vadeli ekonomik etkisine odaklandılar.

Güne ekside başlayan Çin göstergesi Şanghay Kompozit endeksi, %0,41 oranında artıda 3376,73 puanda seyrediyor.
Şanghay Kompozit %0,41 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

3359,60 puandan güne başlayan endeks, dünkü kayıplarının bir kısmını geri almayı başardı. Günün en düşük seviyesini 3356,31 puan ile gören endeks, en yüksek 3377,42 puanı kaydetti. Endeksin 5 günlük getirisi %2,01 oranında pozitif bölgede yer alırken, yılbaşından bu yana getirisi %10,71 düzeyinde bulunuyor.

Bölgenin diğer göstergesi Shenzhen Komponent ise %0,50 oranında artıda 13.845,74 puanda seyrediyor. Güne yükselişle başlayan endeks, sabah saatlerinde dalgalı seyretti. Günün en yüksek seviyesini 13.858,96 puan ile görürken, en düşük 13.773,21 puanı gördü.

Çin, piyasa beklentilerine paralel olarak borç verme gösterge kredi faiz oranını art arda 7. ayda da sabit tuttu. Aynı zamanda 1 yıllık faiz oranı değişmeyerek %3,85 ve 5 yıllık oran %4,65 seviyesinde kaldı.

Avustralya göstergesi S&P / ASX 200 endeksi ise %0,12 oranında ekside 6539,2 puandan günü sonlandırdı.
S&P / ASX 200 Yüzde 0,12 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Güne hafif ekside başlayan endeks, ilk saatlerde hızlı yükseliş kaydederek 6562,1 puana kadar yükseldi. Daha sonra dalgalı bir seyir izlemeye başlayan endeks, ikinci yarıda hızlı geri çekildi. 6535,6 puana kadar gerileyen endeks, kapanışa doğru bir miktar toparlanmayı başardı.

Japonya göstergesi Nikkei 225 endeksi de %0,42 oranında ekside 25.527,37 puandan kapanış yaptı. Güne yaklaşık 150 puanlık kayıpla başlayan endeks, açılışın ardından kademeli bir yükseliş kaydederek 25.555,37 puana kadar yükseldi. Ancak burada fazla kalmayarak gerilemeye başladı. Günün en düşük seviyesini 25.425,59 puan ile kaydetti.

Japonya’dan gelen çekirdek tüketici fiyatları Ekim ayında neredeyse on yılın en hızlı düşüşüne işaret etti. Bu durum salgınla boğuşan bir ekonomide deflasyon korkularını artırdı. Ülkenin fabrika faaliyeti düşüşü de Kasım ayında hızlandı.

Dünya genelinde toplam koronavirüs vaka sayısı 57,2 milyonun üzerine çıkarken, 1,4 milyona yakın ölüm gerçekleşti.
Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı - 19.11.2020
Kaynak: Worldometer

Aşı konusunda iyimser gelişmeler ortaya çıkmasına rağmen ikinci dalga salgının yaşanıyor olması endişelerin ağır basmasına neden oluyor. Avrupa’da ve ABD’de yeni kısıtlama uygulamaları başlatılırken, aşının hemen dağıtılamayacak olması da endişelerin artmasına neden oluyor.

National Australia Bank Ekonomi ve Piyasalar Müdürü Tapas Strickland, “Piyasalar temkinli olmaya devam ediyor ve ABD’de bir dizi yeni kısıtlamanın uygulandığı virüsün yeniden dirilişine karşı sağlam temellere dayanan aşı umutlarına ilişkin orta vadeli çok olumlu bir görünümü dengeliyor,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu