Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya’da Borç Krizi Uyarısıyla Japon Yeninin Dolara Karşı Düşüşü Hızlandı

Yükselen ABD getirilerinin Asya’da yeni bir borç krizini tetikleyebileceği yönündeki uyarıların ardından Japon yeni dolara karşı düşüşünü hızlandırdı.
Asya’da Borç Krizi Uyarısıyla Japon Yeninin Dolara Karşı Düşüşü Hızlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değerini ifade eden USD/JPY paritesi, bugünkü işlemlerde en son Haziran 2020’de gördüğü seviyelere yeniden yaklaştı.

Japon yeninin dolar karşısında zayıflamaya devam etmesi Asya Kalkınma Bankası’nın uyarısı sonrasında gerçekleşti.

Bloomberg’in bugünkü haberinde paylaştığı bilgilere göre Asya Kalkınma Bankası, yükselen ABD getirilerinin, gelişmekte olan piyasaları sarsan geçmiş şoklar gibi Asya’da döviz ve borç krizlerini tetikleyebileceği konusunda uyardı.

Haziran 2020’nin ardından ilk olarak 9 Mart’ta test ettiği 109 sınırlarında gezinen USD/JPY, bugün yine 109 Japon yeni seviyesini gördü.
USD/JPY 109 Üzeri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TSİ 11.00’a doğru 109.07’ye fırlayan parite, yüzde 0.2575 artıda hareket etti. Artıda seyretmeye devam eden parite için GCM Yatırım uzmanları gerçekleşebilecek yükselişlerde 109,00 seviyesi sonrasında 109,35 seviyesini hedef olarak gösterdi.

Yükselişin sürmesi durumunda 109.21’lik ilk direnç izlenecekken sonraki direnç 109.33 yene işaret ediyor. Yönün aşağıya çevrilmesi durumunda 108.84 ve ardından 108.59 Japon yeni seviyesindeki destek seviyeleri takip edilecek.

Bunların yanında Asya Kalkınma Bankası haberinde, ABD getirileri ile Asya sermaye piyasaları arasındaki tarihi ters ilişki de Endonezya rupisi ve Tayland bahtındaki son zayıflığa atıfta bulunan raporun bir parçası olarak gösterildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%