Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aşı İyimserliği Risk İştahını Artırırken, ABD Dolar Endeksi Geriledi

ABD’nin teşvik beklentileri ve aşı çalışmaları yatırımcıları riskli varlıklara yöneltti. Dolar endeksi bu gelişmeyle gerilerken, Türk lirası karşısında da zayıfladı.
Aşı İyimserliği Risk İştahını Artırırken, ABD Dolar Endeksi Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken Pfizer, Moderna, BioNtech ve AstraZeneca şirketlerinin geliştirdiği aşılar pandeminin biteceğine dair iyimserlik yarattı. Aşının yakın zamanda dağıtılacağı beklentisi küresel piyasalarda risk iştahını artırırken, yatırımcılar hisse senetlerine yöneldi.

3 Kasım’da yapılan ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasının ardından gözler şimdi ek mali teşvik paketine çevrildi. Joe Biden hükümetinin daha önce önerilen miktardan daha büyük bir paket açıklayacağı beklentisi de risk iştahının artmasını sağladı.

Yatırımcılar dikkatini aşı çalışmalarına ve teşvik olasılığına çevirirken, güvenli varlık dolar ivme kaybetti.
Amerikan Dolar Endeksi
Kaynak: Investing

Amerikan Dolar Endeksi gün içinde 91,935 – 92,252 arasında hareket etti. TSİ 15:44’te ise %0,05 ekside 92.165’ten işlem görüyor. ABD doları Avrupa işlemlerinde zayıflarken, Yeni Zelanda doları karşısında son iki yılın, Avusturalya doları karşısında ise son iki ayın en düşüğüne geriledi.

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, Hazine Bakanı olan eski FED Başkanı Janet Yellen’ı getirdi. Bu atama kararının açıklanmasının ardından küresel piyasalarda risk iştahı daha da arttı. ING analistlerinden Chris Turner 2021 yılında doların daha da düşmesini beklediklerini açıkladı.

Dolar, Türk lirası karşısında gün içinde 8 liranın üstüne çıktıktan sonra yeniden düşüşe geçti.
Dolar Kuru Dalgalı Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru bu ayın ilk haftasında 8,58 rekorunu kırdıktan sonra 7,50’ye kadar geriledi. Salı günü yaklaşık iki hafta aranın ardından yeniden 8 üstüne çıkarak 8,05 liraya kadar yükseldi. Kapanışı 8,0054’ten yapan kur bu sabah işlemlere yatay başladı. Saat 09:00 sularında 8,0097’ye kadar yükselen dolar, küresel piyasalarda zayıflamasının da etkisiyle yeniden kayba yöneldi.

Saat 16:28’de 7,98’den işlem görüyor. Türk lirası gelişen ülke para birimleri arasında, dolar karşısında en fazla değer kazanan oldu. Analistler kurda pozitif beklentisini koruyor. 7,86 – 7,91 bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükselişin devam edeceği ve 8,06 seviyesinin aşılacağı öngörülüyor.

Bugün yurt içi piyasalarında takip edilen en önemli konulardan birisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti toplantısında yaptığı konuşma oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Reform AçıklamasıErdoğan Nisan ayına kadar kendi ürettiğimiz yerli aşının uygulanacağının müjdesini verdi. Salgını bir an önce aşağı çekmemiz gerektiğini ifade eden Erdoğan, salgınla mücadelede uygulanan tedbirlerin birtakım sıkıntılar doğurduğunu aktardı. Maske ve sosyal mesafe gibi kurallara daha çok uyulması gerektiğini söyledi.

Salgının hedeflerimizden uzaklaşmamıza fırsat vermeyeceklerini, ekonomik sıkıntıların giderilmesi için gereken her türlü adımın atıldığını anlattı. Özellikle de istihdam konusuna ağırlık verdiklerinin altını çizdi. Ülkemizin ve dünyanın olağanüstü bir süreçten geçtiğini, bu dönemlerin ise ekstra çaba gerektirdiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%