Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arz Kısıntısı ile Primlenen Petrol ve Politik Işıkta Paritelerin İncelenmesi

Politik gelişmelerde ABD Çin gündemi Asya tarafını, Avrupa'da Brexit ve diğer sorunlar AB varlıklarını etkilerken XAU/USD ve USD/JPY ters orantılı hareket ediyor.
Arz Kısıntısı ile Primlenen Petrol ve Politik Işıkta Paritelerin İncelenmesi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD tarafında bugün açıklanması beklenen Perakende Satışlar Aralık verisi %0.2 beklentisinde. Kaysım verisinde %0.1 beklentisine karşılık %0.2 açıklanmıştı. Diğer beklenen açıklamada ise Üretici Fiyat Listesi (PPI) yani malların ve hizmetlerin satın alımı sırasında imalatçıların enflasyon oranını belirleyen veri yer alırken, Aralık için -%0.1 beklentisine karşılık -%0.2 açıklanmıştı ve Ocak verisindeki beklenti ise %0.1 olarak güncellendi.

Dolar Endeksi (DXY) 97,17 seviyesinde hareketlenirken, EUR/USD paritesi 1,1273 seviyesinde işlem görüyor. Parite için 1,1279 seviyesinde bulunan 20 günlük hareketli ortalamaya yakın seyir yukarı yönlü grafiklerden sinyal verebileceği gibi AB tarafında İspanya’da bütçenin kabul edilmemesi Avrupa’da sorunların sadece Almanya’nın düşük verileri, İngilterenin Brexit süreci ve İtalya’nın durgunluk gündeminden ibaret olmadığını gösteriyor. Paritede değer kayıplarının devam etmesi ile 1,1250 desteği gündeme gelebilir.

Anlaşmasız Brexit İhtimallerine Sıkışan GBP

Brexit Gündeminde Anlaşmasız Ayrılık İhtimalleri Artarken GBP BaskılıBölgesinden ayrılık sürecinde 50. maddeye göre 29 Mart tarihinin son gün olduğu İngiltere’nin belirsizlikleri devam ediyor. Sürecin sonuna doğru yaklaşıldıkça anlaşmasız Brexit ihtimallerinin artması ülke varlıkları ve GBP’yi baskılamaya devam ediyor. Diğer tarafta ise pozitif bir Dolar Endeksi mevcut.

GBP/USD paritesinde %0.16 değer kaybı görülürken 1,2826 seviyesinden ticaret gerçekleşmekte. 1,230 seviyesinin psikolojik bir direnç olarak kabul edilebileceği ve aşağı yönlü hareketin devamında ise 1,280 seviyesinin olası bir destek temsil edebileceği gündeme gelebilir.

Petrol Fiyatları Suudi Arabistan Arz Kısıntısı ile Primlendi

Kısıntı Haberi ile Primlenen Emtia PetrolEmtia tarafında petrol primlenmesi ile gündeme geldi. Değer kazanımlarının Suudi Arabistan ve petrol ihraç eden ülkelerin anlaşmanın üzerinde bir petrol arz kısıntısına gitmesi taahhüdü yükselişe kaynak görüldü. ABD ve Çin tarafında müzakerelere dair olumlu beklentiler reaksiyonunda olasılığı yükselen petrol talebindeki artış da yükselişi destekliyor. 

Brent Petrol %1.60 kazanım ile 64,61 seviyesinden işleme giriyor. Nisan vadeli Brent Petrol (LCOJ9) %1.48 artış ile 64,55 $/varil fiyatına yükselerek güncel verisinde 0,95 $’lık bir getiri sunuyor. Mart vade WTI Petrol (West Texas Intermediate CLH9) %0.98’lik kazanıma tekabül eden 0,53 $ ile 54,43 $’dan kaydediliyor.

USD/JPY ve XAU/USD Pariteleri

USD/JPY ve XAU/USD Ters Orantılı Hareket EdiyorBölgesinin güvenilir liman arzı Yen, Japonya’nın son çeyrekteki %0.4’lük büyüme beklentisinin altında kalarak %0.3 olarak açıklandı. Çin tarafında verilerin negatif güncellenmesi ile gündemi negatif bir hale gelen Japonya kendi verisi ile buğulu bir havaya girmişti ancak Mart 2 tarihinde ek tarifeler gündemine dair sürecin 60 daha uzatılma olasılığı ile sisli havasını dağıtmışa benziyor.

USD/JPY %0.05 değer kazanırken 111,04 seviyesine ulaştı. 110,0 psikolojisinin aşılmış olması algısal tarafta pozitif karşılanabileceği gibi 110,78 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki seyir pozitif okunabilir. XAU/USD ise 1.306,02 seviyesine geriledi. 1.309,45 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın altına salınım 1.305 seviyesindeki kritik noktanın test edilebileceğine dair mesajlar veren kırılım ile ons altın negatif baskıda izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu