Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Albayrak’ın Swap Açıklaması Doların Yükselişini Durduramadı

Swap görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomiye dair olumlu açıklamalar yapsa da, dolar yukarı yönlü hareketine devam etti.
Albayrak’ın Swap Açıklaması Doların Yükselişini Durduramadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru 7 Mayıs’ta 7,27 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kur 2018 yılının Ağustos ayında yaşanan rekor seviyelerin ardından uzunca bir süre sakinliğini korumuş ve geçtiğimiz ay ilk defa 7 liranın üzerine çıkmıştı.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ekonomi yönetimi, bunun Londra’daki bir avuç manipülatör nedeniyle gerçekleştiğini söylemişti.

Söz konusu artışın döviz saldırılarıyla oluştuğu inancıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK); BNP Paribas SA, Citibank NA ve UBS AG’nin yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle, kurun zirve yaptığı gün swap yasağı getirmişti. Fakat bu yasak sadece 3 gün sonra kaldırıldı.

Dolar 7 Mayıs'ta Tarihi Rekorunu Kırdı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çoklu swap görüşmeleri yapıldığını söylemesi piyasadaki gergin havayı yumuşatırken, doların ateşi de sönmüştü.

20 Mayıs’ta ise Katar ile 2018 yılında yapılan swap anlaşmasında 5 milyar dolar olan limitin, 15 milyar dolara çıkarıldığı açıklandı. Bakan Albayrak bugün katıldığı toplantıda başka ülkelerle de görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Hazine Bakanı Albayrak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın çok yoğun teknik çalışmalar sürdürdüğünü belirtti.

Ekonomistler ve gazetecilerle bir araya gelen Bakan Albayrak, Türkiye’nin koronavirüs salgınından en az etkilenen ülkelerden biri olması için yoğun bir çalışma sürdürdüklerini açıkladı. Daha önceki söylemlerini yineleyerek salgın süresinde Türkiye‘nin diğer ülkelerden pozitif paylaşacağını vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 2020’yi küçülmeyle değil büyümeyle kapatacağımızı söylemişti. Nitekim yılın ilk çeyreğinde %4,5 büyüme ile hem Avrupa, hem G-20 hem de Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeler arasında büyüme gösteren tek ülke olduk.

Türkiye ve Diğer Ülkeler Büyüme Oranları
Görsel: Bloomberg HT

Pandemi gibi olağanüstü dönemlerde hızlı kararlar almak zorunda olduklarını ifade eden Albayrak, kurdaki sürecin Merkez Bankası’nı daha yoğun çalışmak zorunda bıraktığını belirtti. Swap görüşmelerinin halen devam ettiğini söyleyen Hazine Bakanı, normalleşme sürecinde bütçe dengesinin yanında istihdam bakımından en fazla etkilenen sektörlere daha ağırlık vereceklerini belirtti.

Bağımsız bir ülkenin para biriminin itibarının korunması gerektiğini söyleyen Albayrak şu şekilde konuştu:

Berat Albayrak Ekonomi Açıklaması

Çalışma Bakanlığının yeni bir paket hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi. Dün de üreticilere toplamda 400 milyon TL avans desteğinde bulunduklarını açıklamıştı. Pandeminin en başından bu yana çiftçilerin yanında olduklarını söyleyen Albayrak, ülkemizin verimli topraklarının her karışının ürünsüz kalmayacağını belirtti.

Dolar, swap görüşmeleri haberine rağmen yükselişini sürdürdü ve 6,78’i aştı.
Dolar 6,78'i Geçti
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 6,75 civarından kapanan dolar kuru haftanın son işlem gününe sakin bir başlangıç yaptı. Fakat hemen ardından yükselişe geçerek 6,77’ye tırmandı. Saat 14:38’de %0,37 artıda 6,7775 liradan işlem gören kur Hazine Bakanı‘nın açıklamalarına tepkisiz kaldı. Kur gün içerisinde 6,7804 liraya kadar çıktı.

Analistler piyasanın swap olayını artık yeterince fiyatladığını, bu nedenle de kur üzerinde kayda değer bir etki yaratmadığını söylüyor. Nitekim geçen ay Katar anlaşmasının ardından da çok fazla değişiklik olmamıştı. Çünkü onun öncesinde, piyasa günlerce bu haberin olasılığını değerlendirdiği için çok fazla sürpriz olmamıştı.

Türk lirası şu dakikalarda dolar karşısında %0,36 ile en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke parası konumunda. Borsa İstanbul ise 110.434 puana kadar çıktıktan sonra hafif geriledi ve 109.937 puandan işlem görüyor.

Bu akşam kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye not değerlendirmesini paylaşacak. Son yaptığı değerlendirmede kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürmüş, görünümü negatifte tutmuştu. Birçok ekonomist kurumun bu tabloda değişikliğe gitmesini beklemiyor. Ancak olumlu veya olumsuz herhangi bir değişiklik liranın seyri üzerinde etkili olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu