Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ağustos Uçuş Takvimini Açıklayan THY Hisseleri %1,5’e Yakın Primlendi

11 Haziran’dan itibaren yurt dışı uçuşlarına kademeli olarak başlayan THY, 1 Ağustos ile 6 ülkeye daha seferlerine hazırlanıyor. Şirketin hisseleri gelen haberle gün içinde değer kazandı.
Ağustos Uçuş Takvimini Açıklayan THY Hisseleri %1,5’e Yakın Primlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası 10 Mart tarihinde tespit edildi. Nisan ayının başına doğru pozitif hasta sayısında hızlı bir artış olmasıyla birlikte bir dizi tedbir devreye alındı. Bunların en başında da yurt dışı uçuşlarının durdurulması yer alıyordu.

Dünyanın en büyük hava yolu taşımacılığı şirketlerinden olan Türk Hava Yolları (THY) da Mart ayından itibaren önce yurt dışı, sonra yurt içi uçuşları iptal etti. 11 Haziran’da uluslararası uçuşlara başlayacağını duyuran şirket, Ağustos ayı takvimini yayımladı.

Ülkemizde vaka sayısı azaldıkça, yayılmasını engellemek amacıyla konulan kısıtlamalar da bir bir kaldırılıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre Türkiye’de toplam Covid-19 vaka sayısı 212 bin 993 oldu. 5 bin 363 kişinin hayatını kaybettiği pandemide, bugüne kadar 194 bin 515 kişi tedavi olup sağlığına kavuştu. Son 24 saat içinde ise yeni 1.012 pozitif vaka bildirildi.

THY, tarafından yapılan açıklamada 1 Ağustos itibarıyla; Hindistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Rusya, Irak ve Dubai uçuşlarına başlanacağı duyuruldu. Firma Haziran ayının ikinci haftasında yurt dışı uçuş noktalarının bazılarında seferlere başlamıştı.

THY Duyuru

Ağustos takvimine göre ise; Cidde, Tebriz, Bağdat, Erbil, Abu Dabi, Bişkek, Taşkent, Nairobi, Cape Town, Johannesburg, Darrüsselam, Zanzibar, Damman, Mumbai, Delhi ve İskenderiye gibi destinasyonlara uçuşlara başlanacak.

Bu arada THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bilet iadelerine ilişkin açıklamada bulundu.

Buna göre iade edilen biletlerin değeri %15 artacak. Koronavirüs salgını sürecinde uçuş yapılamayan biletler eğer iade edilirse, değeri artıp seyahat çeki olarak kullanılabilecek.

THYAO hisseleri gün içinde yüzde 1,5’e yakın artış gösterdi.
THYAO Hisseleri Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şirketin Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri haftaya 11,9 liradan başladı. Gün içinde 11,78 – 12,05 arasında hareket eden fiyatlar kapanışı %1,18 artıda 11,97’den yaptı. Yıllık bazda %1 düşüş gösteren THY hisse başı fiyatı en düşük 7,41, en yüksek 15,33’ü kaydetti.

Acar Menkul Değerler analistlerinin değerlendirmesinde; 50 günlük üssel hareketli ortalamanın 11,84 olduğu, 20 günlük hareketli ortalama olan 12,04’ün üstünde kalıcılık sağlaması halinde yükselişin hızlanacağı söylendi.

Ziraat Yatırım’ın notunda 4 ay aradan sonra yeniden başlayacak olan Sudan uçuşlarına değinildi. Sudan ve Türkiye arasındaki uçuşların coronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart’ta durdurulduğunu hatırlatan analistler, hisseler için tahminlerini nötr olarak tuttu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu