Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Aktivist Yatırımcıların Agresif Stratejileri Avrupa’da Değişim için Baskı Yapıyor

ABD’li aktivist yatırımcıların agresif stratejilerinin, Avrupa’da değişimi zorlamaya başladığı söylendi. İşte görüşü destekleyen örnekler ve haberin ayrıntıları;
ABD’li Aktivist Yatırımcıların Agresif Stratejileri Avrupa’da Değişim için Baskı Yapıyor
Yorum

Wall Street’in önde gelen aktivist yatırımcıları, şimdilerde hissedarlar tarafından yapılan 82 milyar dolardan fazla sermaye yatırımı ve değişim istekleri ile Avrupa’da giderek artan bir ün kazanıyor.

Bill Ackman, Carl Icahn ve Paul Singer gibi Wall Street isimleri uzun zamandır oyunda yer alırken, Avrupalı şirketler artık ABD’li aktivist oyuncuların baskısını daha çok hissediyor. Avrupa’daki aktivist başarısının son örneği de Just Eat ile Takeaway.com arasındaki 10 milyar dolarlık birleşme oldu.

Nitekim Connecticut merkezli aktivist fon Cat Rock Capital, Just Eat’te %2.5, Takeaway.com’da da %4 hisseye sahipti ve iki firma için bir süredir birleşme çağrısı yapıyordu.

Cat Rock Capital, Just Eat, Takeaway.com Birleşme Çağrısı Cat Rock Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Alex Captain de Pazartesi günü Just Eat kurulunun açık ve belirleyici eyleminin, uzun vadeli hissedarlara gelecekteki değer yaratmaya anlamlı bir şekilde katılmalarına izin vereceğini söyledi.

Çevrimiçi yatırım platformları ve borsacılık hizmetleri sunan AJ Bell’in Yatırım Direktörü Russ Mould da Pazartesi günkü notunda, Cat Rock’ın stratejik gelişme için tüm övgüyü alıp almayacağının anlaşılması gerektiğini, yine de firmanın büyük bir etkiye sahipmiş gibi göründüğünü belirtti.

Russ Mould ayrıca Cat Rock Capital’in göreceli olarak küçük hissesi göz önüne alındığında, bunun oldukça dikkat çekici olduğunu şöyle aktardı:

Cat Rock Capital, Just Eat, Takeaway.com Başarısı Muazzam “Bu, aktivistlerin giderek daha güçlü olduğunu ve kamuya açık bir işletmeye baskı yaparak hızlı sonuçlar elde edilebileceğini gösteriyor.” Lazard verilerine göre Singer’ın hedge fonu Elliott Management Corp, kurumsal değişimin anakara Avrupa’ya yönlendirilmesini amaçlayan sermaye dağıtımı söz konusu olduğunda rakiplerini geride bıraktı.

Elliott, Bayer, SAP, Thyssenkrupp, Uniper ve Gea gibi firmalarda önemli yatırımlara sahipti. Lazard’ın Avrupa hissedar danışmanlığı başkanı Rich Thomas da bu ay verdiği bir demeçte, aktivist hedge fonlarının sermayeyi iyi değer fırsatlarına yatırmanın yollarını aradığını bunun da aktivizmin Atlantik’e yayılmasını sağladığını söylemişti.

Geçtiğimiz iki ya da üç yıl boyunca, Avrupa’da yeni aktivizm tarzı olarak adlandırdığı şeyden epeyce gördüklerini de vurguladı.

ABD’li Aktivist Yatırımcıların Agresif Stratejileri Avrupa’yı Değişime ZorluyorTüm bunların yanında Avrupa bankacılık sektörü de aktivist yatırımcıların öfkesinden nasibini aldı. Mayıs ayında Barclays, aktivist yatırımcı Edward Bramson’dan ve hedge fonu Sherborne Investors’tan kurulda koltuk kazanmak için büyük bir çabayla karşılaşmıştı. Bramson uzun zamandır mücadele eden yatırım bankasını küçültmeye zorlamak için İngiliz borç veren ile anlaşmazlık yaşıyordu. Ancak, Avrupa bankalarının endişelenmesi gereken riskten korunma fonu devleri değildi.

RBS ve HSBC yöneticileri de üst düzey yöneticiler için ücret ve emeklilik paketleri konusunda yerel hissedar topluluklarından ve danışma organlarından baskı almıştı. Bu arada Deutsche Bank Başkanı Paul Achleitner, hissedarların önemli bir kısmı tarafından görevden alınma hareketinden zor kurtulmuştu. Deutsche Bank kısa süre sonra özsermaye işinin kapatılmasını ve 2022’ye kadar 18.000 kişinin işten çıkarılmasını içeren kitlesel bir yeniden yapılandırma programını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu