Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Çin Mallarına Vergiyi Artırırken Asya Piyasaları Karışık Seyretti

Asya hisse senetleri, ABD'nin Çin malları üzerindeki gümrük vergilerini artırmasıyla birlikte öğleden sonraki işlemlerde karışık seyretti.
ABD Çin Mallarına Vergiyi Artırırken Asya Piyasaları Karışık Seyretti
Yorum

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı, anlaşmayı bir kenara bırakarak yeniden alevlenmek üzere. Çin’in taslak anlaşma metninde yaptığı değişiklikler sonrasında, Trump bir tweet atarak Cuma günü ek vergiler getireceğini açıklamıştı. Bugün devreye giren ek vergiler sonrasında Asya hisseleri karışık seyretmeye başladı.

Çin hisseleri sabahtan elde ettiği kazançların bir kısmını, öğleden sonraki işlemlerde geri verirken pozitif bölgede kaldılar.

Çin Pozitif Bölgede KaldıŞanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0,7 oranında artışını sürdürürken, Shenzhen Bileşik Endeksi yüzde 1,19 oranında yükseldi. Shenzhen Kompozit Endeksi yüzde 0,85 oranında artış kaydetti.

ABD, Beyaz Saray müzakerelerinin devam edeceğini söylemesine karşın 200 milyarlık Çin malı üzerindeki tarifeleri yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltti. Reuters’in bildirdiğine göre; Pekin buna karşılık olarak tarife zammı nedeniyle derin bir pişmanlık duyduğunu ve misilleme yapacağını söyledi.

Economist Intelligence Unit analisti Nick Marro, bir anlaşmaya yönelik potansiyelin azaldığını ve görüşmelerin ertelenebileceğini belirtti.

Anlaşma Potansiyeli AzaldıCuma günkü müzakerelerin devam etmesinin olumlu olacağını kabul eden Marro, yükselişin bu görüşmeleri karanlık bir bulut gibi askıya alacağını ifade etti. Marro, “Tarife artışının uygulandığı gerçeğinin, ilk çeyrekte gördüğümüz iyi niyet ve olumlu hareketi silmek için çok şey yapacağını ve bunun çok zor olacağını düşünüyorum,” dedi.

Asya’daki diğer hisselere baktığımızda; Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,41 oranında artış gösterdiğini görüyoruz. Asya’nın başka yerlerindeki hisse ve endeksler da karışık seyretti. Nikkei 225 endeksi, Japonya’da öğleden sonraki işlemlerde yüzde 0,74 oranında gerilerken, Topix endeksi yüzde 0,4 oranında düştü.

Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,24 oranında düşerken, Avustralya’nın ASX 200 endeksi yüzde 0,12 oranında yükseldi.

Kospi Yüzde 0,24 DüştüÇin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD’li müzakerecilerle ticaret görüşmeleri yapmak için Washington’da bulunuyor. Ancak Liu, daha önce görüşmelerde üstlendiği bir rol olan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping için özel elçi unvanı olmadan, Trump’ın ticaret ekibi ile görüşecek. Bir anlaşmaya vurgu yapmak için çok önemli olabilecek taviz verme yetkisinin de azaltıldığı biliniyor.

Son görüşmeler, duyarlılıkta bir dönüşe işaret ederken, yatırımcılar daha önce iki ekonomik güç arasında uzun süren ticaret savaşlarını sona erdirmek için anlaşma yapılmasını bekliyorlardı. Asya’daki Nomura Securities’in eski Japonya araştırmacısı olan Jim McCafferty, “Çin hükümetinin bakış açısından, bu antikalarla sıkılmaya meyilli olduklarını düşünüyorum, çünkü Çin hükümeti gerçekten planlama ile ilgili,” dedi.

Dolar endeksi dünkü işlemlerde düşüş kaydederken, Japon yeni dolar karşısında kazançlarını geri verdi.

Japon Yeni Dolar Karşısında GerilediUSD/JPY paritesi, 110,04 seviyesini gördükten sonra 109,63 seviyesine geriledi. TSİ 10:00 sularında ise yüzde 0,01 oranında artıda seyrederek 109,79 yen seviyesinden işlem görmeye başladı. AUD/USD paritesi ise 0,7020 dolar seviyesini kaydettikten sonra dalgalı seyretti ve 0,6986 dolara geriledi. TSİ 10:00 sularında ise yüzde 0,12 oranında artıda 0,6998 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Petrol fiyatları, Asya işlem saatlerinin ardından düşüşe geçti ve uluslararası gösterge olan Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri, varil başına yüzde 0,13 oranında düşüşle 70,30 dolardan işlem gördü. ABD ham petrol vadeli işlemleri ise varil başına 61,67 dolardan alıcı buldu. Ham petrol şu anda yüzde 0,63 oranında artıda 62,09 dolardan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu