Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Üretimi 2020’de Petrol Fiyatları için Anahtar Olabilir

Analistler, 2020 yılında ABD petrol üretimi konusundaki büyük belirsizliğin petrol fiyatları için kritik önem taşıyacağını söyledi.
ABD’nin Üretimi 2020’de Petrol Fiyatları için Anahtar Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Analistler, ABD’li üreticilerin bu yıl ne kadar ekleyebilecekleri sorusunun, 2020’de petrol fiyatları için çok önemli olabileceğini belirtirken önümüzdeki aylarda kısır düzeltmeler olasılığına karşı uyarı yaptı. Macro-Advisory partneri Chris Weafer, bugün CNBC’ye verdiği demeçte 2020’de petrol için üç kritik faktör olduğunu öne sürdü.

İlk iki faktörü petrol talebi büyümesi ve OPEC ile müttefik ortakları arasındaki mevcut anlaşma olarak tanımladı. Genellikle OPEC+ olarak adlandırılan grup, 1 Ocak’tan itibaren petrol üretimini, önceki 1.2 milyon varilden günde 500 bin varil daha azaltmayı kabul etmişti.

Weafer, bu yılki büyük ve halihazırda konuşulmaya başlayan belirsizliğin, ABD’li üreticilerin son yedi ya da sekiz yıldır olduğu gibi fazladan hacim eklemeye devam edip etmeyeceği olduğunu söyledi.

ABD’nin Petrol Üretimi Endüstri Kritik Önem Bunun büyük bir soru olduğunun üzerini çizdi. Uluslararası Enerji Ajansı geçtiğimiz ay, toplam ABD petrol üretimi büyümesinin 2020’de 2019’daki günlük 1.6 milyon varilden günlük 1.1 milyon varile yavaşlayacağını bildirmişti.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimler için Tıklayın!

Weafer da böyle bir senaryoda OPEC+ anlaşmasının yürürlükte olduğunu varsayarak petrol fiyatlarının 60 ila 70 dolar aralığında değişmesi gerektiğini aktardı. Bununla birlikte, birçoğunun ABD üretim artışının zirveyi geçmiş olabileceğinden endişe duyduğu konusunda uyardı.

Nitekim dolaşan spekülasyonlara göre endüstri, 2020 yılında önceki yıllarda olduğu gibi üretimi artırmayacaktı.

ABD’nin Petrol Üretimi Hızı Son Yıllar Koruyacak mı Shale oluşumlarından gelen çıktı, ABD’nin dünyanın en büyük petrol üreticisi ve önde gelen ihracatçılarından biri olmasına yardım etmişti. Enerji Bilgi İdaresi tarafından Salı günü yayınlanan verilere göre, ABD petrol üretimi son 10 yılda iki katından fazla artarak günde 12.66 milyon varil seviyesine ulaşmıştı.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, Perşembe günü öğleden sonra yüzde 0.3’lük artışla 66.26 dolardan işlem görürken ABD WTI 61.11 dolar civarında seyretti. Brent tipi ham petrol, Nisan ayındaki bir zirveye göre yüzde 11 düşükken, WTI da aynı döneme kıyasla yüzde 7’nin üzerinde düşüş gösterdi.

PVM Oil Associates analisti Tamas Varga bugünkü notunda; yılın ilk çeyreği ve ilk yarısı için arz-talep dengesinin küresel petrol stoklarında önemli bir düşüşü garanti etmediğini belirtti. Varga, kısa vadede önemli bir fiyat düşüşünün beklenmediğini belirtirken önümüzdeki aylarda kısır düzeltmelerin olabileceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%