Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tüketici Verilerini Bekleyen EUR/USD Zayıf Seyrini Sürdürüyor

Temmuz boyunca düşük seyreden parite, bugün de dar bir aralıkta 1,17-1,18'lerde kaldı.
ABD Tüketici Verilerini Bekleyen EUR/USD Zayıf Seyrini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün 1,1812’de kapanış yapan euro dolar paritesi, bugüne yatay başladı. Asya seansında fazla hareketlilik göstermezken Avrupa piyasalarının açılışından sonra gün içi yüksek ve düşük değerini kaydetti.

TSİ 10.30’DA 1,1797 ile en zayıf değerini kaydederken sonrasında yönünü yukarı çevirdi. Yazım sırasında yüzde 0,04’lük hafif kazançla ilerleyen EUR/USD, haftalık bazda yüzde 0,52 değer kaybetti.

Aylık yüzde 1,5 negatif performans sergilerken yıllık bazda yüzde 3,8 artıda kaldı.
EUR/USD 1,18
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Temmuz başından bu yana 1,19 eşiğini aşamayarak dolar karşısında yükselişe geçemeyen parite, FED etkisiyle güçlenen USD’nin baskısı altında kalmaya devam etti.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın güvercin duruşundan ad etkilendi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz günlerde AMB’nin bir sonraki toplantısında parasal teşvik konusundaki kılavuzunu güncelleyeceğini söyledi.

Bununla birlikte kurumun krize yanıtının kalıcı olması gerektiğini belirterek politika yapıcıların geçmişte yaptıkları sıkılaştırma politikası hatasını çok erken tekrar etmeyeceklerini dile getirdi.

Veri cephesinde Euro Bölgesi‘ndeki yıllık enflasyon oranı, ön tahminle uyumlu olarak 2021 yılının Haziran ayında %1,9’ta kaldı. Bu, Mayıs’taki 2 buçuk yılın en yüksek seviyesi olan %2’den daha düşük geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu