Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tüketici Güveni Pandemi Zirvesindeyken Dolar Endeksi Artıda Seyrediyor

FED'den aldığı destekle güçlenen ABD dolar endeksi, bugün beklentileri aşan ekonomik verilerle yükseliyor.
ABD’de Tüketici Güveni Pandemi Zirvesindeyken Dolar Endeksi Artıda Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolar endeksi (DXY) bugün 92,19’a kadar yükselirken ekonomik veri cephesinde çarpıcı rakamlar gündeme geldi. Geçen hafta ABD Merkez Bankası’nın beklenenden erken faiz artırımına gidebileceğine yönelik beklentilerle sıçrama yapan DXY, Mayıs ayının düşük seviyelerinden toparlanma trendini sürdürüyor.

Dün en son 91,89’da işlem gören DXY, bugüne yatay başlarken en düşük seviyesi gece saatlerinde kaydedilen 91,86 oldu. Yönünü yukarı çeviren DXY, 92,19’a kadar yükseldi.

Bu 21 Haziran’daki 92,37’nin ardından doların en güçlü değeri oldu.
ABD Dolar Endeksi 92,19
Kaynak: MarketWatch

TSİ 17.15’te yüzde 0,29 kazançla ilerleyen Amerikan dolar endeksi, 5 günde yüzde 0,33 değerlenirken yılbaşından bu yana yüzde 2,37 arttı.

Ekonomik veri cephesinde ABD’de S&P CoreLogic Case-Shiller 20 kentte konut fiyat endeksi, Nisan 2021’de yüzde 14,9’la beklenti üzeri arttı. Artış, 15 yılın en yükseğini temsil etti.

Bununla birlikte TSİ 17.00’da açıklanan CB Tüketici Güveni Haziran’da 127,3’e yükseldi. Rakam 119 yönündeki beklentilerin çok üzerinde geldi. Ayrıca Mart 2020’den bu yana en yüksek düzeyde gerçekleşti.

Tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmesine dayanan Mevcut Durum Endeksi 148,7’den 157,7’ye yükseldi. Tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan Beklenti Endeksi, geçen ayki 100,9’dan 107.0’a yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu