Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Piyasaları TÜFE Sonrası Güvercin FED Endişeleriyle Düştü

ABD enflasyon verilerinin beklentilerin çok üzerinde gelmesi FED'in para politikasına ilişkin soru işaretlerini gündeme getirdi. Borsa endeksleri güne ekside başladı.
ABD Piyasaları TÜFE Sonrası Güvercin FED Endişeleriyle Düştü

ABD piyasaları Çarşamba gününe yaklaşık 13 yılın en yükseğine çıkan enflasyon etkisiyle başladı. Çünkü beklenti üstü veri, FED’in güvercin duruşunu tahmin edilenden erken şahine döndürebileceği beklentilerini artırdı.

Salı gününe düşüşle başlayan ABD’nin önde gelen borsa endeksleri, bugüne de düşüşle başladı.

Dow Jones Endüstri Ortalaması 34,269.16 puanlık kapanışın ardından 34,206.40 puanda ekside açıldı.
Dow Jones ABD TÜFE Düşüş
Kaynak: MarketWatch

TSİ 16.35 sıralarında 82 ya da yüzde 0,21 düşük seyrederken görüldü.

S&P 500 Endeksi de dün işlemleri 4,152.10’da tamamladıktan sonra enflasyon verisinin damga vurduğu güne 4,130.55 puanla ekside başlangıç yaptı.

Diğer önde gelen iki gösterge endeks gibi Nasdaq Kompozit de yeni güne kırmızı renge büründü. 11 Mayıs’ta 13,389.43 puanda kapanan endeks, 12 Mayıs’ta 13,215.49 ile açıldı. TSİ 16.37’de yüzde 0,84 kayıpla hareket ederken görüldü.

Enflasyon FED’in beklenenden daha önce sıkılaştırmaya gideceğini düşündürürken ING’den James Knightley bu yönde yorumda bulundu. Yayımlanan notta Knightley, Nisan okumasının zirve olmadığını ve enflasyonun önümüzdeki birkaç ay içinde daha da yükselmesinin muhtemel göründüğünü söyledi.

Ekonominin yükselmesiyle, işlerin geri dönmesiyle ve enflasyonun muhtemelen daha uzun süre daha yüksek kalacağını belirterek; 2023’ün ilk çeyreğinde FED’in 2024 başlarında öngördüğünden daha erken bir faiz oranı artışı tahmin etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum