Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Piyasaları Haftaya Nasıl Girdi, Tahvil ve Hisse Senetlerinde Neler Oldu?

Wall Street endekslerinde renk değişimleri dikkat çekti. ABD tahvillerindeki değişim ve ülke finansallarının haftanın ilk işlem günündeki performansına bakış.
ABD Piyasaları Haftaya Nasıl Girdi, Tahvil ve Hisse Senetlerinde Neler Oldu?
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Pazartesi günü yeniden harekete geçti. 10 yıllık Hazine bonosundaki getiri %0.43 artış kaydederek %2.428 seviyesinde gerçekleşirken, 2 yıllıklarda ise %0.63 artış kaydedildi ve %2.270’lik verim gözlendi. Tahvil fiyatları yükseldiğinde düşen verim, Euro Bölgesi imalat sektöründen gelen zayıf okumalara cevap olarak Cuma günü keskin bir şekilde düştükten sonra azaldı.

Veriler Alman ticari hissiyatında iyileşme gösterdiğinden, bir gecede daha yüksek seviyelere çıkmıştı. Ancak, ABD ticaretinin başlangıcına yakın bir yerde tekrar düştüler ve bazı analistler, zaman zaman devlet tahvilindeki hareketleri daha sert hale getirmeye çalışırken mortgage destekli menkul kıymet sahiplerinden satın alma gibi teknik faktörleri kaynak göstererek gün boyunca düşüşe katlanmaya devam ettiler.

Her ne kadar bu yıl yatırımcılar genel olarak ABD ekonomisinin görünümüyle ilgili iyimser olsalar da (bu beklenti hisse senetleri ve diğer riskli varlıklarda artışa yol açıyor) tahvil piyasası şimdi uyarı işaretleri gösteriyor. Cuma günü, 10 yıllık Hazine verimindeki verim, Ağustos ayından bu yana ilk kez üç aylık Hazine bonosundaki verimin altına düştü; bu, tarihsel (tekerrür) olarak durgunluğun iyi bir tahmincisi oldu.

İyi Huylu Hareket!

Dalgalanmaya İyi Huylu Bakışı!Bazı yatırımcılar ve analistler, Hazine’deki son hareketler için hala nispeten iyi huylu açıklamalar olabileceğine inanmakta. Örneğin Cuma günkü ralli, 10 yıllık Alman tahvili getirisinin 2016’dan bu yana ilk kez yüzde sıfırın altına düştüğü Avrupa’daki tahviller tarafından yönlendirildi. Verim denizaşırı düştüğü zaman, Hazine’ler için zorunlu olarak talebi artırabilir.

Bazı analistler ayrıca Hazine gelirlerindeki düşüşün kısmen Federal Rezerv’den (FED) beklenenden daha uzun vadeli devlet tahvilleri alacağına dair duyuruya bağlı olduğunu söyledi. Analistlere göre, bu kararın büyük ölçüde Merkez Bankası’nın kısa vadeli faiz oranlarını nasıl belirlediğiyle ilgili teknik kaygılardan alındığını, ancak yine de devlet borcunun arzını azaltarak Hazineyi destekleyebileceğini belirtti.

FTN Financial’dan Jim Vogel “Gelecek birkaç yıl içinde zaman zaman tahvil sıkıntısı çekebileceğimizden, dünyadan tahvillerin içinde yüzüyoruz!” dedi. Buna rağmen, küresel büyümenin yavaşladığına dair işaretler, FED’in bu yıl faiz oranlarını düşürdüğü tabloda büyük bir artışa yol açtı. CME Group verilerine göre, yatırımcıların FED tarafından belirlenen faiz oranlarına yatırım yapmak için kullandıkları Federal Fonlar, Pazartesi günü yıl sonuna kadar %73 oranda gözlendi.

Wall Street’in Pazartesi Hareketi?

Mart'ın Son İşlem Haftasına Wall Street GirişiDow Jones Endüstri Ortalaması Pazartesi günü yükseldi ve hafta sonu cereyan eden bir iyileşme sonrasında dengeleyici işaretler gösterdi. Ancak yakın zamanda hayal kırıklığına uğratan bir ekonomik veri çizgisinin, daha derin bir düşüşün başladığına mı yoksa geçici bir momentum soğutmasına mı işaret ettiğini anlamakta zorlanılıyor.

Fon yöneticileri önümüzdeki birkaç gün içinde küresel ekonominin sağlığına ilişkin netlik kazanılabileceğine inanıyor. (ABD, İngiltere, Fransa ve Kanada’nın dördüncü çeyreğinde gayri safi yurt içi hasıla okumaları göz önünde bulundurulacak.) Aberdeen Standard Investments’ten James Athey, “Büyümede oldukça belirgin bir zayıflık var ve pazarların buna uyması gerekiyor.” dedi.

Dow sanayicileri, Cuma gününün başından bu yana en büyük bir günlük slaytını yayınladıktan sonra (14,51 puan) %0.06 artışla 25.517 seviyesine yükseldi. S&P 500 (2,35 puan) %0.08 kaybederek 2798’e ve Nasdaq (5,13 puan) %0.07 düşerek 7.638’e geriledi. Hisse senedi alımları Pazartesi günü göreceli olarak sessiz kaldı ve seansın büyük kısmı için küçük kazançlar ve kayıplar arasında hareketler kaydetti.

Biogen ve Apple Hisselerinde Yaşananlar!

Biogen ve Apple Hisse Senetlerinde YaşananlarBiogen, 5 milyar dolarlık bir hisse alım programı açıklamasının ardından (3.55 $) %1.6 artışla 220.26 dolar seviyesine yükseldi. Şirketin, Alzheimer’ın tedavisine ilişkin 3. aşamayı çıkaracağını açıklamasının ardından geçen hafta hisse düşüş kaydetmişti.

Apple hisseleri, şirketin bir video oyunu abonelik hizmeti (bir haber-abonelik uygulaması da dahil olmak üzere) yeni ürünleri piyasaya sürmesinin ardından yatırımcıların beklentilerinin gerisinde kaldığı ortaya çıktıktan sonra, (2.31 $) %1.2 düşüşle 188,74 $ ‘a düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu