Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Brent Petrolde Fiyat Tahminini 65 Dolardan 61’e Düşürdü

Çin’de petrol tüketiminin ve ithalatın düşmesi, buna ilaveten yaşanan küresel talep endişesiyle, EIA 2020 fiyat tahminlerini aşağı yönde revize etti.
ABD Brent Petrolde Fiyat Tahminini 65 Dolardan 61’e Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk olarak 12 Aralık’ta Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünya için bir tehdit haline gelen koronavirüs salgını, seyahatleri ve ulaşımı kısıtladığından petrol talebini de düşürdü. Ham petrolün varili önceki hafta 49 dolara kadar geriledi.

Bu seviyenin görülmesiyle birlikte OPEC ve ortaklarının acil toplanmasıyla hafif toparlansa da Çarşamba günkü işlemlerde yeniden 50 doların altına indi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ise söz konusu gelişmelerle 2020 yılı için fiyat tahminlerini aşağı yönde revize etti.

Yapılan açıklamada Brent petrol için 65 dolar olan fiyat beklentisinin, 61 dolara düşürüldüğü bildirildi.

EIA Şubat RaporuBir önceki raporda Brent türü petrolün varil fiyatının 65 dolar, Batı Teksas (WTI) tipi petrolün fiyatının 59,5 dolar olmasını öngören EIA, son açıklamasında bu tahminlerini 61 ve 55,5 dolar olarak değiştirdi. Fiyat tahminlerinin düşürülmesinde altta yatan gerekçenin koronavirüs salgınının etkileri olduğu kaydedildi.

Ekonomik aktiviteleri düşürmesi, Çin’in petrol tüketimini ve ithalatını azaltacağı beklentisinin bu kararı almada esas faktör olduğu belirtildi. Günlük ham petrol üretim beklentisini günlük 100 bin varil azaltan ABD, 2020 yılı boyunca 13,2 milyon varil seviyesinde seyretmesini öngördü.

Saat 12:58’de ham petrolün varili 50,67, Brent petrolün 55,16 dolardan işlem görüyor.

Petrol FiyatlarıRusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, virüs salgınının enerji piyasalarına etkilerinin henüz tam olarak öngörülemediğini söyledi. OPEC ve dışı ülkelerin petrol piyasasındaki istikrarı korumak için alacağı tedbirlerin önemli olduğunu vurgulayan Novak, “Koronavirüsün piyasalara etkisi aşırı derecede belirsiz. OPEC ve OPEC dışı bazı üreticilerden oluşan teknik komitenin yaptığı öneriyi değerlendiriyoruz.” dedi.

OPEC ve ortakları üretim kısıntısının 2020 yılının sonuna kadar uzatılmasını istiyor. Suudi Arabistan üretim kısıntısı konusunda en istekli ülke konumundayken, Rusya’nın çekimser yaklaşımı piyasalardaki dalgalanmayı sürdürüyor.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimler için Tıklayın 

Fiyatlar kısıntı ihtimalinin değerlendirilmesiyle hafif yükseldi. Brent petrolün varili şu dakikalarda %1,94 artıda seyrediyor. Oanda piyasa analisti Jeffrey Halley, ham petroldeki rallinin geçici olduğunu, Rusya’nın üretim kısıntısı konusunda ayak diremesine karşın OPEC’in tek başına hareket etme ihtimali olduğuna dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%