Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Listelenen Çinli Şirketler Finansman Arayışına Girdi

New York'ta işlem gören Çinli şirketlerin sermayelerini hızlı bir şekilde artırmak için finansman arayışına girdikleri söyleniyor.
ABD’de Listelenen Çinli Şirketler Finansman Arayışına Girdi
Yorum

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı bir iyi-bir kötü seyrederken, New York’ta listelenen Çinli şirketlerin finansman arayışına girdikleri söyleniyor. New York’ta işlem gören Çinli şirketler, hızlı bir şekilde sermaye artırmak için dönüştürülebilir tahvillere ve diğer finansal mekanizmalara giderek daha fazla güvenmeye başladılar.

Analistler ise bunun şirketlerin finanse etme ihtiyacının ve piyasanın işletmelere olan güveninin arttığının bir göstergesi olduğunu söylüyorlar.

Şirketlerin Finansman İhtiyacıShenzhen merkezli LexinFintech Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Asya özel hisse senedi devi PAG ile ihraç edildikten sonra altı ay gibi kısa bir süre içinde hisse başına 14 dolara hisse senedi ile değiştirilebilecek olan 300 milyon dolarlık yedi yıllık dönüştürülebilir tahvil satışı için bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Dönüştürülebilir tahviller, faiz ödemeleri gibi bir tahvilin faydalarını sunarken, belirli bir hisse senedine dönüştürülebilen borçlardır. Taksitli satın alma e-ticaret sitesi ve tüketici kredisi platformu işleten LexinFintech, Perşembe günü yüzde 5’ten daha yüksek bir payı 11,79 dolardan kapattı.

Haber, Çinli elektrikli otomobil şirketi Nio’nun 5 Eylül tarihli bir açıklamasını takiben 200 dolarlık dönüştürülebilir tahvillerin çıkarılması için bir anlaşma imzalanmasının ardından geldi.

Ocak ayında Nio, halihazırda 650 milyon dolar tutarında dönüştürülebilir tahvil ihraç etmişti.

Nio 650 Milyon Dolarlık Tahvil İhracıVideo izleme siteleri iQiyi, Bilibili ve YY, bu yıl benzer finansman anlaşmalarına giren ABD’deki diğer Çinli şirketlerden sadece birkaçıdır. Yılın ilk dokuz ayında Çinli şirketleri S&P Global Market Intelligence’den elde edilen verilerle yapılan CNBC analizine göre; genellikle dönüştürülebilir borcu olan sabit gelirli ve özel yerleşimlerde halka arzda yaklaşık 7,2 milyar dolar açıkladılar.

Veriler, 2018’in ilk üç çeyreğinde 5,6 milyar doları aştığını ve geçen yılın toplam 7,8 milyar dolara yakın olduğunu gösterdi. Eskiden Cinda Securities’in mali analisti olan Wen Shijun, “Şu an yeni başlayanlara yatırım yapma pazarı o kadar iyi değil. Bunun yerine yatırımcılar yatırım hedefi olarak Lexin gibi daha gelişmiş ve olgun şirketleri sevecek,” dedi.

Ayrıca Wen, halka açık olan şirketler için dönüştürülebilir tahviller vermek gibi finansman yöntemlerinin kullanılmasının alternatiflere göre daha hızlı olduğunu belirtti. Düşük faizli bir ortamda, şirketler cazip fiyatlardan da finansman alabilirler. Eylül ayında Lexin ve Nio anlaşmaları yüzde 2 oranına sahipti.

Johnny Jiang, yaptığı bir telefon görüşmesinde geçmişte yalnızca arama motoru devi Baidu gibi en köklü firmaların dönüştürülebilir tahviller yayınlayabileceğini söyledi.

Baidu Gibi Köklü Şirketler İhraç EdebilirNew York’un Çin listelerinde yer alan butik yatırım firması FT Global Capital’in eski bir çalışanı olan Jiang, “Şimdi sadece birkaç yıl içinde piyasaya çıkan şirketler bile dönüştürülebilir tahvilleri verecekleri teminat kadar olgun olduklarını gösterdi,” dedi.

PAG, yaptığı yorumda LexinFintech ile yapılan anlaşma hakkında daha fazla yorum yapmadı. Ancak özel sermaye şirketinin başkanı ve CEO’su Weijian Shan, bir açıklamada şunları söyledi:

“Lexin, gençlerin kredi ihtiyaçlarını karşılamak için benzersiz bir platforma sahipken, kredi risklerini sıkı bir şekilde kontrol edip en aza indirgiyor. Bu da onu benzersiz kılıyor ve desteklemeyi dört gözle bekliyoruz. Şirket bir sonraki büyüme aşamasına giriyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu