Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ISM İmalat Dışı PMI’nın Haziran’da Düşük Gelmesi Doları Etkilemedi

ABD ISM İmalat Dışı PMI Haziran'da Mayıs rekorundan gerilerken rapor dolar üzerinde fazla etki yaratmadı.
ABD ISM İmalat Dışı PMI’nın Haziran’da Düşük Gelmesi Doları Etkilemedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) verilerine göre ABD İmalat Dışı PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Haziran’da 60,1’e geriledi.

Beklenti gösterge rakamın 63,5’e gerilemesi yönündeydi ki Mayıs’ta 64’le tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

ABD’nin hizmet sektöründe büyümeyi yansıtan ve günün önemli verilerinden olan İmalat Dışı PMI’nın düşük gelmesi dolar üzerinde fazla etki yaratmadı.
ABD Dolar Endeksi ISM İmalat Tepkisiz
Kaynak: MarketWatch

Rapora göre ticari faaliyet, yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri için daha yavaş artışlar görülürken istihdam daraldı, stoklar da çok az değişti.

Bununla birlikte fiyat baskısı biraz azaldı. Malzeme sıkıntısı, enflasyon, lojistik ve istihdam kaynakları gibi zorluklarsa iş koşullarının önünde engel olmaya devam etti.

Okuma beklentilerin epey altında gelse de ISM İmalat Dışı PMI’nın doların ana rakiplerine karşı performansı üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

2 Temmuz’da ABD tarım dışı istihdamıyla 92,74’e kadar yükselen ABD dolar endeksi (DXY), bugüne 92,24’le başladı. 92,48’e kadar yükselirken gün içi düşüğü 92 oldu. Verinin açıklanmasının ardındansa fazla tepki göstermeyerek hafif artıda ilerlemeye devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu