Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-İran Riskinin Hafiflediği Ortamda Dolar/TL 5,90 Altında Seyrediyor

Piyasalarda ABD-İran kaynaklı gerilimin şiddeti düşerken dolar/TL haftanın son işlem gününde 5,90 lira altındaki seyrini sürdürüyor.
ABD-İran Riskinin Hafiflediği Ortamda Dolar/TL 5,90 Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen haftadan beri devam eden ve piyasaları etkisi altına alan ABD-İran gerginliğinin sakinleşmesi dün sakin bir ortam yaratarak dolar/TL’nin 5,86 lira seviyelerine gerilemesine neden olmuştu. Bugün ABD Temsilciler Meclisi’nin onayladığı yasa tasarısı, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’daki askeri yetkilerinin kısıtlanmasını kapsıyordu. Böylelikle Trump’ın kongrenin bilgisi dışında İran’a herhangi bir saldırıda bulunmasının önüne geçilmek istendi.

Trump’ın önceki gün İran hakkında kaydettiği ılımlı yaklaşımlar dolar/TL paritesini 5,97 lira seviyelerinden 5,90’lara çekti. Bu düşüş dün de devam etti.

Trump İran Ilımlı YaklaşımlarPerşembe günkü işlemlerinde yönünü düşüşe çeviren dolar/TL, 5,8688 liradan günü kapattı. Haftanın son işlem gününe ise yatay seyirle başlangıç yapan kur, Asya piyasalarında da oldukça sakin seyretti. Ardından yırt içi piyasaların açılışına doğru bir miktar geriledi ve TSİ 09:50’de 5,8822 liradan alıcı bulmaya başladı. Jeopolitik risklerdeki azalmayla dolar kurunda ve gösterge faizde görülen düşüşler, borsada kaydedilen yükselişleri destekledi.

Işık FX tarafından yapılan dolar analizinde, kurda 5,85 liranın aşılması durumunda 5,80 lira seviyelerinin hedef haline gelebileceği belirtildi. Bu gerçekleşmediği takdirde kurdaki iyileşme hareketlerinin belirgin bir hal alabilmesi için 5,90 lira seviyelerinin üzerinde kalıcılık sağlanmasının önem taşıdığı aktarıldı.

GCM Yatırım analistleri ise dolar/TL’nin pozitif risk algısı ile 5,8770 lira seviyelerinde denge arayışını sürdürdüğünü belirtti. Tacirler Yatırım’a göre dolar kurundaki yükseliş eğilimi korunsa da TL’nin performansının olumlu seyrini sürdürdüğü belirtildi. Bunun yanında bir süredir 5,90 lira altına inmeyen kurda dünden beri gözlenen aşağı yönlü seyir eğiliminin belli bir süre daha devam edebileceği açıklandı. Kurda kısa vadeli geri çekilme hareketinin 5,85 lira seviyelerine doğru olabileceği öngörüldü.

Yurt içi piyasalar için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenti anketi ile Ekim ayına ilişkin işsizlik rakamları haricinde önemli bir veri akışının bulunmadığı Cumag gününde ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu