Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşsizlik Maaşı Sonrası Düşen ABD Hisseleri Rekora Ulaşan FED Bilançosuyla Yükseldi

Rekor düzeye ulaşan işsizlik maaşı başvurularıyla gerileyen ABD hisse senetleri, yine tarihi büyüklükte kaydedilen FED bilançosuyla toparlandı.
İşsizlik Maaşı Sonrası Düşen ABD Hisseleri Rekora Ulaşan FED Bilançosuyla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü açıklanan verilere göre ABD’de 28 Mart ile biten haftada işsizlik maaşı başvuruları 6.6 milyona ulaştı. Piyasanın beklentisi 3.7 milyon başvuru gelmesi yönündeydi. Ancak beklentinin çok üzerinde gelen bu rakam ülkede koronavirüs salgınının etkilerinin çok daha büyük olduğunun göstergesi oldu.

Böylelikle sadece iki hafta içerisinde işsizlik maaşı başvurusu 10 milyona ulaştı. ABD borsalarında işlem gören hisse senetleri söz konusu olumsuz tablonun ardından işlemlere düşüşle başlamıştı. Ancak rekor düzeye ulaşan FED bilançosunun ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi rekor düzeye ulaşan işsizlik maaşı başvuru sonrasında önce düştü, sonra geri yükseldi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Yükseldi%2,28 artıda 2.526,90 puandan kapanan endeks, gün içinde 2.447,49 – 2.522,75 arasında hareket etti. Dow Jones Endeksi 20.735,02 – 21.477,77 aralığında seyrettikten sonra %2,24 değer kazancıyla 21.413,44 puandan kapandı.

Gün içi hareket aralığı 7.307,95 – 7.501,70 olan Nasdaq Kompozit Endeksi ise %1,72 artıda 7.487,31 puandan kapandı. Uzmanlar koronavirüs salgını boyunca piyasaların dalgalı seyredeceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (FED) bilançosu Hazine tahvilleri ve mortgage destekli kağıtların etkisiyle 5.81 trilyon dolara yükseldi.

FED Bilançosu Rekor KırdıAmerika’da koronavirüs vakaları 245 bini geçerken, can kaybı 5 bini geçti. Sadece son 24 saat içinde 1.047 can kaybı rapor edildi. FED salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak için en başından bu yana çok ciddi önlemleri devreye soktu.

Salgının giderek arttığı şu günlerde piyasa düzenini sağlamak amacıyla Hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymet alımı yapan FED’in bilançosu 5.81 trilyon dolarla rekor kırdı. 1 Nisan haftasında bankanın bilançosunda 557 milyar dolar artış oldu.

Geçtiğimiz günlerde uygulamaya koyduğu yabancı merkez bankaları ile likidite swaplarıyla 142.5 milyar dolarlık daha artış gerçekleşti. Para piyasası yatırım fonu likidite imkanı yoluyla alımlar 22 milyar dolar artarak 52.7 milyar dolar kaydedildi.

Piyasa yapıcıları kredi imkanı yoluyla ise 5.3 milyar dolar artışla 33.1 milyar dolar seviyesi kaydedildi. Tüm bu alımların ardından bankanın bilançosu tarihi seviyeye ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu