Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Getirileri, İstihdam Raporunu Görmezden Gelmeye Devam Ediyor

ABD'nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi, geçen hafta hayal kırıklığı yaratan istihdam raporunu yeni haftada da umursamaz görünüyor.
ABD Hazine Getirileri, İstihdam Raporunu Görmezden Gelmeye Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de geçen haftanın başından beri merakla beklenen Ağustos ayı tarım dışı istihdam raporu tam bir facia olmuştu. 750 bin civarındaki beklentilere karşılık sadece 235 bin artış kaydetmişti. Geçen hafta genelinde diğer açıklanan verilerde de beklentiler karşılanamadı. Bu durum ABD ekonomisi üzerindeki endişeleri artırdı.

Ülkede dün Labour Day nedeniyle piyasalar kapalıydı ve bugün ilk işlem günü gerçekleşiyor. Kötümser gelen verilerin ardından hafta sonunda ekonomik görünümün aşağı yönlü revize edildiği haberleri geldi. Delta varyantı endişeleri ve zayıflayan mali teşvik gerekçeleriyle ABD ekonomisine yönelik beklentiler düşürüldü. Etkileri ise bugünkü borsa açılışında düşüşle görüldü.

ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık hazine tahvilinin getirisi ise geçen haftaki gelişmelere duyarsız kalmıştı. Bu haftaya da pozitif bölgede başlayan tahvil getirileri hayal kırıklığı yaratan istihdam raporunu ve ekonomik görünüm revizesini görmezden gelmeye devam ediyor.

10 yıllık hazine tahvilinin getirisi TSİ 17:15 sularında 0,056 baz puanlık yükselişle %1,382 seviyesinde geziyor.
10 Yıllık Tahvil Getirisi %1,382
Kaynak: MarketWatch

Geçen haftayı %1,326 seviyesinden tamamlayan getiriler, bu haftaya %1,345 seviyesinden başladı. Ardından kısa süreliğine %1,338 seviyesine kadar gerileyen getiriler, güçlü bir yükseliş kaydetmeye başladı. %1,380 seviyesini aşan getiriler, haftalık bazda 7,21 puanlık yükseliş gösterdi.

Aylık bazda 2,33 puan değer kazancı kaydeden 10 yıllık hazine tahvili getirisi, yıllık bazda 70,20 oranında yükseldi. 2021 yılının başından bu yanaysa 46,10 baz puanlık yükseliş kaydetmiş durumda bulunuyor.

Bir diğer gösterge niteliğinde getiri ise 30 yıllık hazine tahviline ait. 30 yıllıkların getirisi ise TSİ 17:20 sularında 0,044 baz puanlık yükselişle %1,993 seviyesinde bulunuyor. Geçen haftaki işlemlere %1,946 seviyesinden veda ederken, bu haftaya yatay başladıktan sonra güçlü yükseliş kaydetmeye başladı. TSİ 17:05 sularında ise %2,001 seviyesine kadar yükseldi.

30 yıllık hazine tahvilinin getirisi haftalık bazda 5,68 baz puanlık yükseliş kaydederken, aylık bazda 1 puanlık düşüş gösterdi. Yılbaşından bu yana 34,06 değer kazanan getiriler, 1 yıllık zaman diliminde 56,96 oranında yükselmiş durumda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu