Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Getirisi Beklenti Üstü Enflasyonla %1,603’ü Test Etti

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi, Eylül ayının beklenti üstü TÜFE verileriyle yükseldi.
ABD Hazine Getirisi Beklenti Üstü Enflasyonla %1,603’ü Test Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine tahvil getirisi (TMUBMUSD10Y), beklentilerden yüksek gelen enflasyon verilerinin ardından sert yükseldi.

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, enflasyon verileriyle yüzde 1,603 seviyesini test etti. Dün en son yüzde 1,575’te işlem gören Hazine tahvil getirisi, 13 Ekim seansına yatay başladı. Enflasyon temkinliliğiyle eksiye düşse de oranların tahminleri aşmasının ardından yüzde 1,603’e ulaştı.

TSİ 16.05’te yüzde 0,016 artıda işlem gören gösterge tahvil getirisi yüzde 1,561 – 1,603 aralığında hareket etti.
ABD Hazine Getiri 13 Ekim
KAYNAK: MarketWatch

Son veriler ışığında gösterge tahvilin beş günlük getirisi yüzde 6,8 olurken bir ayda yüzde 29 artış kaydetti. Yıl başından bu yana yüzde 67 seviyesinde artan tahvil getirisi bir yılda yüzde 86 arttı.

ABD TÜFE verilerinin piyasa beklentilerinin biraz üzerinde gelmesi sonrasında FED’in yönünde daha fazla netlik için günün ilerleyen saatlerinde yayımlanacak FOMC tutanaklarına odaklandı.

Enflasyon Eylül 2021’de yıllık bazda yüzde 5,4’e yükselirken aylık bazda da yüzde 0,4’e çıktı. Her iki oran da beklentilerin üzerinde geldi. Çekirdek enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,2’ye çıkarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4’te sabit kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu