Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ham Petrol Stoklarının Artması Arz Çokluğu Endişelerini Yeniden Uyandırdı

ABD'de ham petrol stoklarının artması arz - talep dengesizliğini yeniden gündeme taşıyınca fiyatlar aşağı çekildi.
ABD Ham Petrol Stoklarının Artması Arz Çokluğu Endişelerini Yeniden Uyandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgınında vaka artışı ve can kayıpları durmak bilmiyor. Adeta cehenneme dönen ABD başta olmak üzere Brezilya’da durum giderek vahimleşiyor. Ülkemizde ise 27 Mayıs itibarıyla 1035 yeni vaka ve 34 can kaybı raporlandı.

Tehlikenin asla sona ermediği konusunda sürekli uyaran yetkililer eski normal yaşamımızdan kalan alışkanlıkları silmemiz için sürekli uyarılar yapıyor. Yeni normale alışmaya çalışan ülkemiz de dahil pek çok ülke, ekonomik iyileşmeye odaklanıyor.

Pandeminin en fazla vurduğu sektörlerden biri olan petrol, düşen talep ve durdurulamayan üretim nedeniyle rekor düşük seviyelere inmişti. Toparlanmak için çeşitli çabalar harcadıktan sonra nihayet 30 doları aşmıştı. Perşembe günü fiyatların 32 dolardan hafif aşağı çekildiği görüldü.

Fiyatlardaki geri çekilme, ABD’de özel sektör verilerinin petrol stoklarının 3 hafta içinde ilk kez arttığını göstermesinden destek buldu.

Salgın başladığından bu yana petrole olan talep düştüğü için fiyatlarda tarihi düşük seviyeler kaydedilmişti. Ekonomideki iyileşme çabalarıyla durumun etkileri azaldı ve fiyatlardaki toparlanmalar daha fazla netliğe kavuştu. Fakat ABD’de stokların artıyor oluşu yeniden arz fazlalığı endişelerini akıllara getirdi.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Ayrıca tam iyileşmeye başladı derken yeniden kızışan ABD – Çin gerilimi de fiyatları baskılayan bir diğer unsur oldu. Rusya cephesinden duyurulan bir haber de petrolde arz – talep dengesizliğinin önümüzdeki yıl dengeleneceğine işaret etti. Petroldeki yükselişin önüne geçen bir diğer unsur da Moskova’nın üretim kısıntılarını Temmuz’dan itibaren azaltmak istediğini hissettirmesi oldu.

Singapur’da Oversea Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, petrolün seyrine ilişkin şöyle konuştu;

Howie Lee Petrol AnaliziGeçtiğimiz hafta ABD’de özel sektör tarafından fonlanan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verileri, ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 8,73 milyon varil arttığını söylemişti;

ABD Ham Petrol Stok Artış
Kaynak: Investing

Perşembe günü açıklanacak verilerin de bunu doğrulaması durumunda ham petrol stoklarının bu yıl içindeki en büyük artışını gerçekleştireceği söyleniyor.

Saat 12:25’te ham petrol varil başına 31,97 dolardan fiyatlanıyor.
Petrol 31,97 Dolar İşlem Görüyor
Kaynak: piyasa.paratic.com

Dün 33,65 dolar civarından işlem gören petrolde bugün düşüş hakim. Analistler, fiyatlarda ABD – Çin gelişmelerinin ve stoklardaki artış durumunun belirleyici olduğunu belirtiyorlar.

Bununla birlikte “31,20 – 33,00 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir” diyorlar. 33 doları toparlanma seviyesi olarak gösteriyorlar.

Öte yandan salgını yok edecek bir aşıyı tüm dünya umutla beklerken, kaydedilen hasarlar hemen her alanda etkilerini gösteriyor. OPEC’in geçtiğimiz günlerde petrolde üretim kısıntısı kararı alması bir nebze toparlanma yönünde işaretler oluştursa da Temmuz’dan itibaren kısıntıyı gevşetebileceğini açıklayan Rusya, fiyatlardaki seyrin değişmesinde önemli rol oynadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%