Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ham Petrolünün Varili 2 Ayın En Yükseğine Ulaştı

Koronavirüs salgınının azalmasıyla ekonomilerin yeniden açılmaya başlanması, üretim kısıntısı ve sondaj kule sayısında düşüş olması ham petrolü 30 doların üstüne taşıdı.
ABD Ham Petrolünün Varili 2 Ayın En Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Güncel verilere göre dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenleri sayısı 315 bin, toplam vaka sayısı ise 4 milyon 716 bine ulaşmış durumda. Salgından en fazla etkilenen ülkeler olan Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerde vaka sayısında düşüş olması sebebiyle hayat normale dönmeye başladı.

Ancak aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, kümülatif olarak bakıldığında toplam vaka sayısının seyrinde henüz yataya geçilmiş değil.

Covid-19 Güncel Veriler
Kaynak: Johns Hopkins Üniversitesi

Birçok ülkede ekonomilerin yeniden açılmaya başlanması ile birlikte petrole olan ihtiyaç da artmaya başladı. Haftalardır düşük seviyede seyreden petrol fiyatları son iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak yine de piyasalar talep şokunun öyle kolay kolay düzeleceği konusunda tam olarak rahatlamış değil.

ABD ham petrolünün varili iki aydır ilk defa 30 doların üzerine çıktı.
Ham Petrol 30 Dolar Üstü
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Amerika Birleşik Devletleri’nin petrol sondaj kule sayısı bu hafta 34 tane düşüş gösterdi. Böylelikle son dokuz haftadır üst üste azalmış oldu Dokuz hafta içerisinde toplamda 425 adetlik düşüş gösteren sondaj kulesi sayısı 258’e gerileyerek 2009 yılının Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Bu durum arz bolluğunun telafi edileceğine dair beklentileri yükseltti. Bir de geçen hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) günlük 9.7 milyon varil daha üretim kısıntısı yapmayı planladığına dair bilgi alındı.

ABD Ham Petrol Üretimi Düşüş Bekleniyor
Kaynak: EIA

Bu haber de fiyatların yükselişini tetikleyen bir diğer faktör oldu. Bir yandan en büyük üreticilerin arzı azaltması, diğer taraftan sondaj kulesi sayısında düşüş olması, en önemlisi talebin yavaş yavaş artması ile birlikte petrol fiyatları yükselişini hızlandırdı.

ABD tipi ham petrolün varili %4’ten fazla yükselerek varil başına 31,16 dolara çıktı. Saat 09:26’da %3,93 artıda 30,67 dolardan işlem görüyor. Birçok ülkede karantina kurallarının gevşetilmeye başlanmasıyla birlikte 30 doların üzerinde kalmayı başardı.

GCM Ham Petrol Günlük Analiz

Analistler olası yükselişlerde 31,80 ve 33,80 dolar seviyelerini bekliyor. Düşüş tarafında daha istekli olabilmesi için 27,20 dolar altında 4 saatlik kapanışlara ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Negatif eğilimin artması durumuna ise 25,40 ve 23,90 dolar seviyeleri gündeme gelebilir.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 33, 88 dolara kadar yükseldi.
Brent Petrol Fiyatları
Kaynak: Investing

Brent türü ham petrolü, West Texas Intermadiate ham petrolüme kıyasla daha sakin bir tutum izledi. Fiyatlar şu dakikalarda %3,72 artıda 33,71 dolardan işlem görüyor. Analistler yılın ikinci yarısından itibaren toparlanmanın başlayacağını düşünüyor. Brent petrolü her ne kadar talepteki hareketlilikle birlikte yükselişe geçse de yine de yıllık bazda %53,15 ekside hareket ediyor.

ING Araştırma analistleri, talepteki artışın yakın zamanda çok fazla belirgin olmayacağı endişesiyle piyasanın temkinli olduğunu düşünüyor. Oanda kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, vadesi dolmak üzere olan WTI Haziran sözleşmelileri hakkında konuştu.

Daniel Hynes Petrol Yorumu

Hatırlanacağı üzere 21 Nisan’da vadesi dolan Mayıs sözleşmelileri depoların dolup taşmasıyla birlikte negatif fiyatlanmıştı. ABD petrolünün dağıtım ve depolama merkezi Cushing, Oklahoma’daki stoklar Şubat ayının sonundan bu yana ilk kez düşüş gösterdi.

Craig Erlam, üretim kesintisi ve depoların boşalmaya başlamasıyla birlikte stres ortamının da nispeten azaldığını ancak Temmuz vadeli sözleşmesinin sonuna doğru yeni bir panik ortamının yaşanabileceğine dikkat çekti. Endişe ve güven arasında çok ince bir çizgi olduğunu ifade eden Erlam, “Bu çizginin geçilmemesini ya da gelecek hafta başlarında hızla çözülmesini umut edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu