Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Getirilerindeki Düzeltici Gerileme Dolar Endeksini Baskılıyor

Dolar endeksindeki negatif temelli seyir, ABD Hazine getirilerinin düzeltici nitelikteki aşağı yönlü hareketinden etkilenmeye devam ediyor.
ABD Getirilerindeki Düzeltici Gerileme Dolar Endeksini Baskılıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD dolarının önemli para birimleri karşısındaki değerini takip eden dolar endeksi (DXY) bu haftanın başından beri negatif temelli seyrediyor. Geçen hafta 93,40 – 93,45 bandında seyrederek yılın yeni zirvelerini belirleyen DXY, düzeltici hareketler kaydediyor.

DXY’deki aşağı yönlü baskı, ABD Hazine getirilerinin düzeltici nitelikteki hareketinden de etkileniyor. ABD getirileri bugün negatif yönlü bir performans sergilerken, rekor yükselişlerin ardından düzeltme aşamasına girdiğini gösteriyor.

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi TSİ 12:10 sularında 0,004 puanlık düşüşle %1,654 seviyesinde bulunuyor.
10 Yıllık Hazine Getirisi %1,652
Kaynak: Market Watch

Dünkü işlemlerde en yüksek %1,671 seviyesini gören 10 yıllık getiri, bugün %1,635 seviyesine kadar gevşedi. Getirileri %1,778 ile tüm zamanların zirvesini 30 Mart’ta kaydetmişti. 30 yıllık Hazine tahvilinin getirisi ise 0,011 puan düşüşle %2,313 seviyesinde bulunuyor.

10 yıllık getiriler, yeni çok günlü en düşük seviyelerde işlem için %1,65 seviyesinin altını gördükten sonra riskli ilişkili piyasalardaki iyimser ruh hali, dolardan çıkışların temelini oluşturuyor. Aynı zamanda Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarının yayımlanması izleniyor.

DXY dünkü işlemleri 92,35 seviyesinden tamamladıktan sonra bugüne hafif yükselişle açıldıktan sonra yatay bir seyir izlemeye başladı.
Dolar Endeksi Yüzde 0,09 Düşüş
Kaynak: Market Watch

DXY TSİ 09:00’da 92,28 seviyesine kadar geriledikten yaklaşık 2 saat sonra 92,41 seviyesini kaydetti. Ancak buradan gerilemeye başlayan DXY, TSİ 12:15 sularında %0,09 oranında düşüşle 92,25 seviyesinde seyretmeye başladı.

Dolar endeksinin 5 günlük performansı %1,04 oranında değer kaybına işaret ederken, aylık bazda %0,48 oranında pozitif bölgede yer alıyor. DXY yılbaşından bu yana %2,59 oranında değer kazanırken, yıllık bazda %7,85 oranında değer kaybetmiş durumda.

FOMC tutanaklarına ek olarak mortgage başvuruları, Şubat ayı ticaret dengesi ve EIA ham petrol stokları verileri takip edilecek. Ayrıca Chicago FED Başkanı Charles Evans ve Richmond FED Başkanı Thomas Barkin’in konuşmaları izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%